2009. március. 20. 15:12 MTI Utolsó frissítés: 2009. március. 20. 15:02 Tech

Rózsaszín elefántborjút kaptak lencsevégre Botswanában

Rózsaszín elefántborjút kapott lencsevégre egy természetfotós Botswanában, az Okavango-folyó deltájában.

A szakértők szerint a kiselefánt, amely egy körülbelül 80 egyedet számláló elefántcsorda tagja, feltehetően albínó, s így kilátásai nem túl rózsásak. Az égető afrikai napfény ugyanis vakságot és bőrelváltozásokat okozhat - olvasható a BBC hírei között.

Az albínó elefántok nem feltétlenül fehérek, hanem barnásvörös- vagy esetleg rózsaszínűek. Míg az ázsiai elefántok között elég sok az albínó, a jóval nagyobb testű afrikai ormányosoknál ez ritka jelenség.
 
Mike Chase ökológus, az Elefántok határok nélkül (Elephants Without Borders) elnevezésű jótékonysági alapítvány igazgatója eddig mindössze három albínó elefántról hallott, amelyek a dél-afrikai Kruger Nemzeti Parkban látták meg a napvilágot. 

"Közel egy évtizede tanulmányozzuk az elefántokat Botswana ezen részén, ám ez az első dokumentált eset, amikor albínó elefánt tűnt fel itt" - mondta Mike Chase, aki szerint a kiselefánt valószínűleg nem éri meg a felnőttkort. Egy cseppnyi reménysugár lehet számára, ha megtanul alkalmazkodni. Mivel az Okavango-folyó deltájában él, védelmet találhat a gyilkos afrikai napsugarak elől a nagy fák árnyékában, de meghempergőzhet az iszapban is, amely rászáradva szintén megóvhatja érzékeny bőrét.
 
"A két-három hónapos elefántborjú az anyja árnyékában húzódik meg. Ez viszont arra utal, hogy máris megtanult alkalmazkodni, ami növeli a túlélés esélyeit" - emelte ki Mike Chase, hozzátéve, hogy közismert, mennyire intelligensek és alkalmazkodók az elefántok, mondhatni, valóságos túlélőművészek.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.