2009. február. 24. 11:26 MTI Utolsó frissítés: 2009. február. 24. 11:00 Tech

Expedíció indul Amundsen hidroplánjának felkutatására

Expedíciót indítanak annak a francia hidroplán roncsának felkutatására, amelyben Roald Admudsen legendás norvég felfedezőnek és öt társának 80 éve nyoma veszett - jelentette be hétfőn a norvég haditengerészet.

Admundsennek, aki elsőként jutott el a Déli-sarkra és elsőként kelt át az Atlanti- és Csendes-óceán közötti Északnyugati átjárón, honfitársával, Leif Dietrichsonnal és négy franciával 1928. június 18-án veszett nyoma a Barents-tengeren Latham 47 gépével, amikor segítséget akart nyújtani Umberto Nobile olasz felfedezőnek. A baleset körülményeit máig nem tisztázták és a holttesteket sem emelték ki.

Amundsen a norvég zászlóval
© AP

Augusztusban a norvég haditengerészet tenger alatti kutatóhajója, a Tyr, a parti őrség hajója, a Harstad és egy búvárrobot, a Hugin 1000 összesen 36 tengeri négyzetmérföldet (közel 67 ezer négyzetkilométert) fésül át Bjoernoeya szigetétől északnyugatra.

"Ha ebben az övezetben van a gép roncsa, megtaláljuk" - mondta Frode Loeseth fregattkapitány.

 A norvég parti és a nemzetközi vizeken felkutatandó terület átmérőjét a norvég Repülési Múzeum számításai alapján határozták meg.

Loeseth szerint a hidroplán hajtóműveit vagy szerkezetének valamilyen részét remélik felfedezni. Egyelőre még nem döntötték el, mi legyen a ronccsal, ha megtalálják.

"A Repülési Múzeumnak és a francia hatóságoknak kell majd dönteniük az esetleges kiemeléséről" - tette hozzá Frode Loeseth. Amundsen partnerének, későbbi vetélytársának, Nobilének lezuhant az irányítható léghajója, az Italia legénysége egy részének Amundsenéknek sikerült segítséget nyújtaniuk.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.