Cápazsírral fűthetnek Grönlandon
Szokatlan energiaforrást használva fűthetik otthonaikat a jövőben egy grönlandi település lakosai: cápazsírral melegíthetik fel házaikat.
A dániai Lyngby egyetemén folyó kutatások jelenleg azt vizsgálják, hogy a 2800 lakosú Uumnannaq miként hasznosíthatná az állatok feldolgozás után eldobott részeit. Az állatok visszamaradt részei a halászatból és turizmusból élő település teljes hulladékmennyiségének akár 50 százalékát is kitehetik, ezeket a részeket szeretnék biogázzá alakítani. Az eddigi gyakorlat szerint a cápák maradékát egyszerűen a tengerbe dobták.
Elképzelések szerint Ummannaq ezentúl a fűtéshez és elektromos áramként is hasznosíthatná az anyagot. A Videnskap című dán internetes tudományos oldal szerint a kutatók egyike, Marianne Willemoes Jörgensen átfogó, környezetbarát megoldásnak nevezte a cápazsír használatát a falu számára. Becslése szerint a jövőben a település energiaszükségletének 13 százalékát lehet a cápamaradékból fedezni.
A közönséges tüskéscápák családjába tartozó grönlandi cápa hossza akár a hét métert, súlya a 700 kilót is elérheti. A sziget halászai körében nem örvend nagy népszerűségnek, mivel rengeteg halat eszik, gyakran még a hálókból is kiharapja a zsákmányt.