2009. január. 23. 15:58 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. január. 23. 15:40 Tech

Balra húznak az amerikai elnökök

Barack Obama beiktatásával újabb balkezes elnök került az USA élére. Bár csupán az emberek tíz százaléka használja inkább a bal kezét, az Egyesült Államok első emberei esetében kirívóan gyakori ez az adottság.

Az elnöki bal kéz
© MTI/EPA
Az NBC értesülései szerint Obama a Fehér Ház hatodik lakója a második világháború óta, aki bal kézzel írta alá beiktatási dokumentumait, akárcsak Gerald Ford, Ronald Reagan és George H.W. Bush.

„Balos vagyok, szokjanak hozzá” – tréfálkozott Obama a beiktatási ceremónia során a sajtó képviselőivel.

Érdekesség, hogy a demokrata elnök ellenfele, a republikánus John McCain szintén balkezes, akárcsak Harry Truman és Bill Clinton, valamint az alelnöki posztot betöltő Nelson Rockefeller és Henry Wallace. Szintén balos volt Ross Perot, Clinton ellenfele az 1992-es kampány során.

„Senki sem tudja, mi az oka annak, hogy az elnöki posztra pályázó és azt megszerző emberek között miért van ennyi balkezes” – magyarázta Dr. Daniel Geschwind a UCLA egyetem neurológiával, pszichiátriával és viselkedéskutatással foglalkozó professzora. „Statisztikai szempontból nyilvánvaló a tendencia, de nem tudjuk, hogy ez minek köszönhető.”

Bár azt nem tudják a szakemberek, hogy mi a kapcsolat az elnöki bársonyszék és a balkezességért felelős gének között, az elmúlt években számos érdekességet kiderítettek ezzel az adottsággal kapcsolatban.

Átlagosan minden 10 emberből egy részesíti előnyben bal kezét, s akik közül jellemzően több a férfi mint a nő. Az adottság genetikai úton öröklődik, ugyanis két balkezes szülő esetében 26 százalék az esély, hogy a gyermek is követi őket. Ugyanez az arány csupán 19,5 százalék „vegyes” pár esetén, s mindössze 9,5 százalék két jobbkezes szülő gyermekénél.

A balkezesek előnyben vannak a küzdősportok, a baseball, a vívás és a tenisz terén, emellett például a zongoristák között is jóval többen gyakrabban fordulnak elő, mint az élet egyéb területein.

Az elnöki bársonyszéken, a baseball-pályán és a koncerttermen kívül a balkezesek egyéb kreatív területeken is jól teljesítenek, számos híres művész és alkotó került ki közülük: például David Bowie, Chaplin, Leonardo Da Vinci, M:C. Escher, Greta Garbo, Judy Garland, Cary Grant, Jimi Hendrix, Franz Kafka, Toulouse-Lautrec, Marylin Monroe és Mozart is a bal kezét részesítette előnyben.

„Tanulmányok bizonyítják, hogy a balkezesség gyakrabban előfordul a művészek és zenészek esetében” – magyarázta Geschwind, hozzátéve, hogy az MIT professzorai között is nagyobb az arány, mint egyéb területeken.”Általánosságban beszélve a balkezeseknek szimmetrikusabb az agyműködése, mint a jobbosoknak. Utóbbiak nyelvközpontja az agy bal féltekéjében alakul ki, a balosoknál mindkét oldalon, vagy jobb oldalt. A feltételezések szerint ez azt jelenti, hogy a balkezesek másként gondolkodnak, más a kognitív stílusuk, ami lehet, hogy társadalmi előnyökhöz juttatja őket.”

Egyes elméletek szerint a balkezesek „szimmetriája” annak is köszönhető, hogy folyamatosan arra kényszerülnek, hogy egy jellemzően jobbkezesekre szabott világban érvényesüljenek. A különböző nyelvekben a „bal” sok esetben negatív jelentésű szavakhoz kapcsolódik, – lásd: balszerencse, kétbalkezes, stb. - a balkezes gyerekeket pedig sokáig abnormálisnak gondolták, s még a XX. század második felében is gyakran megpróbálták őket átszoktatni a "szép kezük" használatára, pedig ennek súlyos következményei is lehetnek.  A Balkezesek Nemzetközi Világnapját minden évben augusztus 13-án megrendezik a.