2009. január. 23. 08:25 MTI Utolsó frissítés: 2009. január. 23. 08:27 Világ

Reagen több tévézőt érdekelt, mint Obama

Az Egyesült Államok első afroamerikai elnökének egy dologban nem sikerült történelmet írnia keddi beiktatásán: Ronald Reagan hivatalba lépésére több tévénéző volt kíváncsi, mint az övére.

A minden korábbinál hosszabb és költségesebb választási kampány után végén győzelmet szerző Barack Obama történelmi beiktatását 37,8 millióan követték figyelemmel a tévécsatornákon délelőtt 10 és délután 5 óra között. Ez minden korábbi elnöki beiktatás nézettségi adatánál nagyobb, kivéve az 1981. évi január 20-át, amikor Ronald Reagan lépett hivatalba. Akkor 41,8 millióan ültek a képernyők előtt.

John Rash, a minneapolisi Campbell Mithun reklámcég elemzője rámutatott: nem csoda, hogy e két elnök beiktatása váltotta ki a legnagyobb érdeklődést, hiszen a demokrata Obama és republikánus elődje hivatalba lépése egyaránt korszakhatár volt, Reagan nagy átalakító volt, és Obama is ilyennek ígérkezik.

Reagan és Obama között - az utóbbi javára - az a különbség, hogy a 40. elnök idején még nem létezett internet, most viszont nagy tömegek már nem tévén, hanem a világháló videoszolgáltatásait igénybe véve figyelték a beiktatási eseményeket. A CNN adását 26,9 millióan nézték, az MSNBC-n keresztül 9,1 millió internetező látta élőben a történelmi pillanatokat. A demokrata Bill Clintont és a republikánus George W. Busht (mindketten két mandátumos elnökök voltak) első beiktatásukkor egyaránt 29 millió tévénéző figyelte.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.