2009. január. 22. 12:19 MTI Utolsó frissítés: 2009. január. 22. 13:35 Világ

Obama és Merkel egymásnál vizitál

Minden valószínűség szerint már márciusban az Egyesült Államokba utazik Angela Merkel német kancellár, Barack Obamát pedig április első napjaiban várják Berlinbe.

Német kormányforrások már két nappal az új amerikai elnök hivatalba lépése után kiszivárogtatták a legmagasabb szintű kölcsönös látogatások diplomáciai programját, megerősítve azt is, hogy a berlini kormány rendkívül fontosnak tekinti a kétoldalú kapcsolatok erősítését.

Az idézett források emlékeztettek arra, hogy a korábbi amerikai elnökök is beiktatásukat követően Európában elsőként Nagy-Britanniát, Franciaországot, Németországot és Oroszországot keresték fel, legfeljebb a kapcsolatok függvényében a sorrend változott. Berlin eszerint - London után - most a második helyre jött fel, igaz, az amerikai elnök mind nagy-britanniai, mind németországi látogatását összeköti egy-egy nemzetközi csúccsal.

A brit fővárosban ugyanis április 2-án a G8-ból lett G20 országcsoport állam-, illetve kormányfőinek találkozóján vesz részt, április 3-án estétől pedig a németországi Baden-Badenben a NATO kétnapos jubileumi csúcstalálkozójának vendége lesz. Berlinben azt remélik, hogy az elnök már április 2-án Londonból átrepül Berlinbe, s szakít időt a német vezetőkkel való tárgyalásokra.

Értesülések szerint a német kancellár és az amerikai elnök viszonyát egyáltalán nem terhelte meg tavaly szeptemberben Merkel húzódozása attól, hogy Obama - még elnökjelöltként - a Brandenburgi kapunál mondjon beszédet. Az akkor még elnökaspiráns amerikai politikus végül a Győzelmi Oszlopnál mutatkozott be mintegy 200 ezer berlini előtt.

Az idézett források szerint Obama egyáltalán nem neheztel ezért, olyannyira nem, hogy Merkellel már keresztnevükön szólítják, azaz tegezik egymást.

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.