2009. január. 22. 09:56 MTI Utolsó frissítés: 2009. január. 22. 11:22 Tech

A Sony 14 év óta először lesz veszteséges

A Sony japán elektronikai konszern 14 év óta első ízben zárja majd a folyó üzleti évet veszteséggel. Mint azt a cég csütörtökön a tokiói tőzsde zárása után bejelentette, a működési eredményt 260 milliárd jenes (2,24 milliárd eurós) hiánnyal zárhatja a márciusban befejeződő üzleti évben, az adózás utáni vesztesége pedig 150 milliárd jent tehet majd ki. A konszern a múlt évet 369 milliárd jenes többlettel zárta.

A cég utoljára 1995-ben zárt veszteséggel, de akkor is csak mozifilm részlege visszaeső bevételei miatt.

A japán lapok tudni vélik, hogy a Sony a globális kereslet visszaesése és a jen erősödése miatt két szigetországi televíziós képcsőgyárát bezárja és további létszámcsökkentést hajt végre. A Sony-t különösen sebezhetővé teszi az erős jen, mivel bevételének 80 százaléka exportból ered. A dollár 90 jen alá süllyedt a múlt évi 117 jenes csúcsról.

A vállalat már decemberben 16 ezer fős létszámcsökkentést jelentett be a most folyó üzleti évre, és adózott eredmény-prognózisát 150 milliárd jenre szállította le a korábban megcélzott 240 milliárd jenről.

A Sony részvényei 2,6 százalékkal estek és 1938 jenen zártak csütörtökön, miközben a Nikkei index 1,9 százalékkal emelkedett.

Howard Stringer vezérigazgató a televíziógyártás költségeinek csökkentésén kívül kilátásba helyezte a vállalati szintű költségmérséklést. Elemzők szerint mindenek előtt  a fejlesztési költségek visszafogására célzott. Emellett más gyártási területeken, így a félvezetők, illetve a szórakoztató elektronikai cikkek termelésében várható a karcsúsítás.

Stringer bejelentette, hogy fizetése, mint ahogy a vállalatnál számos más felsővezetőé, csökken a folyó üzleti évben.
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.