2009. január. 11. 09:12 techline.hu Utolsó frissítés: 2009. január. 11. 09:15 Tech

A Star Wars technológiája a valóságban

2009 áprilisának végéig tekinthető meg Sydney Powerhouse Museumban az a...

2009 áprilisának végéig tekinthető meg Sydney Powerhouse Museumban az a kiállítás, ahol azt feszegetik, melyek azok, a harminc évvel ezelőtt a mozivászonra álmodott technológiák, amelyek manapság már a mindennapok részévé váltak.
A kiállítás kiötlője, Mathew Connel nem Star Wars rajongó, a kiállítással azt kutatja, hogy miként kapcsolódik a sci-fi világa a valósághoz. Sorba veszi a filmben felvonultatott technológiákat, és megpróbál valami hozzájuk hasonlót találni a mai valóságból.
A kiállítás előfeltételét megcáfolva már az elején a Millenium Falcon bemutatásával kezdenek, a hajó gond nélkül képes utazni különböző galaxisok között. Még nem vagyunk ott - mondja őszintén a kiállítás szervezője -, de az emberiség folyamatosan dolgozik az űrutazás tökéletesítésén.

Millenium Falcon a kiállításon: a gondtalan űrutazás még mindig vágyálom

A Star Wars cselekménye során fontos szerep jut a különböző robotoknak, ezek már körülöttünk vannak, és noha még nem használjuk őket a mindennapi élet során, mégis meghatározzák életünket. A látogatók megépíthetik saját R2-D2 másolatukat a különböző alkatrészek helyes sorrendű összerakásával, majd bizonyos feladatok elvégzésére programozhatják az elkészült robotot.
Ám a filmben is felvonultatott bionikus testrészek (gondoljunk csak Darth Vaderre vagy Luke Skywalker kezére) már körülöttünk vannak, nagyon sokan élnek kevésbé vagy jobban kidolgozott művégtagokkal. Illetve ott van a videokonferencia, az üzleti életben már bevett kommunikációs eszköz, ahogy a filmben is az volt.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.