Sajátjuknak érezhetik műkarjukat az amputáltak
Új szintre léphet a műkarok gyártása egy svéd fejlesztésnek köszönhetően. A Karolinska Intézet és a Lund egyetem kutatói ugyanis megoldották, hogyan tudják az amputáltak agyát "becsapni" úgy, hogy sajátjuknak érezhessenek egy gumiból készült műkart.
Ezt az illúziót úgy sikerült egy kísérlet során elérniük, hogy az önkéntes résztvevő szeme láttára megfogták műkarját - eközben pedig úgy értek hozzá csonkjához, hogy a páciens ezt a mozzanatot nem látta. Ez azt az érzetet keltette benne, hogy az inger a műkarból jön, nem pedig a csonkból, a műkar a teste részét alkotja. Ezt az ingerillúziót az is megerősítette, hogy a kísérleti alanyok szerint a stimuláció forrása maga a műkar. Az, hogy a protézist sajátjuknak érezték, fiziológiailag az is megerősítette, hogy izzadni kezdtek, amikor a műkart tűvel megszúrták.
Henrik Ehrsson, az egyik fejlesztő úgy nyilatkozott, olyan műkarokat szeretnének készíteni a jövőben, amelyek érintésérzékenyek és képesek a csonkokat stimulálni. Ha ezzel folyamatosan "be lehet csapni" az agyat, akkor sokkal jobb, a gyakorlatban is használhatóbb műkarokat lehetne gyártani, viselőik pedig meg lennének győződve arról, hogy korábban eltávolított karjuk helyett új, működő, érző, végtagot kaptak - a fejlesztés pedig az alkalmazott neurotudományok esetében előremutatónak ígérkezik.
Maga a kutatás része az uniós Smarthand projektnek, amelynek keretében új típusú, gondolattal működtetett műkart kívánnak létrehozni, amelynek fejlett motoros és szenzorikus képességei vannak.