Leszállt a Holdra az indiai űrszonda egy műszere
Leszállt a Hold felszínére pénteken a Csandraján-1 indiai űrszonda egyik műszere; hasonló manőverre még nem volt példa a 45 éve elindított indiai űrprogram során - jelentette be az ország űrkutatási hivatala.
A műszer újdelhi idő szerint péntek este fél kilenckor (közép-európai szerint délután négy órakor) zuhanó egységként - vagyis fékezés nélkül - ért talajt a Föld kísérőjének felszínén. A leszállásra 25 perccel azt követően került sor, hogy a műszer levált a Hold körül 100 kilométeres magasságban keringő szondáról - közölte a hivatal szóvivője.
Az 1400 kilogrammos Csandraján-1 november 8-án állt Hold körüli pályára. Az eltelt hat nap e pálya stabilizálódásához volt szükséges.
A szonda a tervek szerint két éven át kering majd a Hold körül, és műszerei segítségével feltérképezi az égitest teljes felszínét, annak vegyi és ásványi összetételét. Az indiai nemzeti lobogó színeire festett, 34 kilogrammos műszer zuhanás közben videofelvételeket készített a felszínről, és elküldte ezeket a Földre. Vitt magával egy magasságmérőt és egy tömegspektrométert, amellyel a Hold ritka atmoszférájának összetételét vizsgálja, és elemzi a felszíni ásványokat.
Kína és Japán után India a harmadik ázsiai hatalom, amely Hold-szondát bocsátott fel. Japán egy éve, Kína pedig egy hónappal később küldött Hold körüli pályára ilyen űreszközt. E három országon kívül csak az Egyesült Államok, Oroszország és az Európai Űrügynökség (ESA) volt képes erre.
India 2011-re tervezi, hogy önjáró robotot juttat el a Holdra, de távlati tervei között az is szerepel, hogy űrhajóst küld a kozmoszba.