2008. július. 25. 14:09 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. július. 25. 14:01 Tech

Készül a Holdon használható GPS

A NASA több mint egymillió dollárt költ egy olyan navigációs rendszer kifejlesztésére, amelynek segítségével a 2020-as Hold-misszió során tájékozódhatnak majd az űrhajósok a Föld kísérőjének felszínén.

A Scientific American értesülései szerint a Lunar Astronaut Spatial Orientation and Information System (LASOIS) a földi navigációs rendszerekhez hasonlóan működik majd, azzal a különbséggel, hogy műholdak helyett a Holdon elhelyezett jeladók és sztereokamerák segítségével irányítja majd az égitest felszínén mozgó űrhajósokat. A jeleket az új generációs holdjárók fedélzetére szerelt szenzorok, a Holdon tevékenykedő robotok és az asztronauták szkafanderébe épített antennák érzékelik majd.

Nagyobb távot tehetnek meg biztonságosan a Holdra visszatérő űrhajósok
© NASA

A rendszert az Ohio State University (OSU) kutatói, a NASA Glenn Research Center, a Massachusetts Institute of Technology (MIT) és a University of California Berkeley munkatársai fejlesztették ki. Az OSU tudóscsoportjában dolgozott az a Ron Li is, aki korábban a Spirit és az Opportunity marsjárók szoftvereit. A vörös bolygó felszínén vándorló járművek vezérlését a Mars Reconnaissance Orbiter műhold nagy felbontású tudományos célú kamerák (HiRISE) képeinek, valamint a Spirit és az Opportunity által készített felvételeinek összehasonlításával végezték.

Li ezen a héten a NASA egyik kaliforniai kutatóközpontjában mutatta be a Holdon használható rendszert. A szoftver az űrből készített fotók, valamint a felszíni képeket veti össze a jeladók által küldött információkkal, majd ezek alapján számolja ki az űrhajósok pontos helyzetét, így pontosabban és biztonságosabban végezhetik a munkájukat a 2020-as küldetés során.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?