Új képességeket kaphatunk hipnózis közben
Hipnózisban átadható bárkinek a szinesztézia képessége, mutatott rá egy nemzetközi pszichológuscsoport legutóbbi cikkében. Láthatjuk a számokat színekként, feltehetően láthatunk érzelmeket és ehetünk hangokat is - a tapasztalatból azonban még most is hiányzik a mechanizmus magyarázata, adta hírül a Wired.
A Psychological Science szaklapban közölt tanulmányban a londoni University College, illetve a spanyol Murciai Egyetem kutatói arra a konklúzióra jutottak, hogy az agyban már korábban voltak olyan kapcsolatok, amelyek a különféle érzékeket kötik össze, csak ezek a gyermekkor során elsorvadnak, viszont bizonyos körülmények között feleleveníthetőek. A tény ugyanis, hogy a szinesztéziát a gyakorlatban percek alatt tudták felébreszteni a kísérleti alanyokban hipnózis segítségével, arra mutat rá, hogy az agyban nem alakulnak ki sem új idegsejtek, sem pedig idegi kapcsolatok.
A kísérlet során három nőt és egy férfit hipnotizáltak, majd az egyes számjegyeket különféle színekkel kapcsolták össze bennük: a hipnotizőr megmutatta nekik, hogy az egy a vörös, a kettő a sárga, a három a zöld színnel egyenértékű, ezt minden egyes számjeggyel megtette. Az alanyok ezt követően nehezen tudták elolvasni azokat a számjegyeket, amelyeket a velük összekapcsolt színre nyomtattak feketével, ugyanis ezek a számjegyek beleolvadtak a háttérbe, mindez pedig a szinesztezikus képesség egyik jele. Amikor a hipnózisból visszahozták a kísérleti alanyokat, e képességük eltűnt.
A kutatók úgy vélik, a hipnózis a különböző érzékek közti idegi akadályokat oldja fel. A Wired cikkében megszólaltatott pszichológus, Lawrence Marks felhívja a figyelmet: az eredményekből nem szabad túlságosan messzemenő következtetéseket levonni, ugyanis sokféle szinesztézia létezik, ezeknek pedig számos neurológiai és pszichológiai magyarázata van. Ugyanakkor azt állítja: elméletileg bárkiben ki lehet alakítani ezt a képességet, ha hipnotizálható. Azon szinesztézia, amelynek állapotában a számok színekkel kapcsolódnak össze, viszonylag gyakori, minden ezredik emberben található meg, írja a Wired cikke. Ilyen volt például Richard Feynman kvantumkutató vagy Vlagyimir Nabokov orosz író is, aki így nyilatkozott képességéről: "a Q betű barnább, mint a K, a C világoskék, az S pedig az azúrkék és a gyöngyházszín különös keveréke".