2008. október. 13. 15:36 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. október. 13. 15:32 Tech

Megkerülhetetlen hazugságvizsgáló: jön az „agylenyomat”

Egy amerikai kutató olyan technológiát fejleszt, amely forradalmasíthatja a hazugságvizsgálókat. A készülék azon az elven működik, hogy az emberi agy nem tudja elkendőzni a hazugságokat.

Agyunk képtelen hazudni
A Seattle-i Komo News portál értesülései szerint a washingtoni városban tevékenykedő neurológus kutató egy számítógép, néhány kattintás és egy fejre erősíthető pánt segítségével képes lehet megállapítani, hogy valaki elkövetett-e egy adott bűncselekményt, vagy sem.

„Teljesen átalakíthatja a globális biztonsági elvárásokat” – nyilatkozta Dr. Larry Farwell, a módszert kidolgozó Brain Fingerprinting Labs elnöke.

Míg a hagyományos, poligráfos hazugságvizsgálók az érzelmi jeleket elemzik, az agyi ujjlenyomat-vételezés (brain fingerprinting) rögzíti az agynak a bűneset részletei kapcsán mutatott reakcióit. Ezek között olyan részletek is szerepelnek, amelyet csak az elkövető ismerhet fel.

„Ha valaki jelen volt egy bűneset elkövetésekor, s olyan információt mutatunk neki a képernyőn, amelyet csak akkor ismerhet, ha ott volt, esetleg ő maga az elkövető, az agy egy olyan reakciót mutat, amely igazolja a felismerést” – tette hozzá Dr. Farwell. „Ezt az agyi viselkedés öntudatlan reakció, ezért elkendőzni sem lehet, egyrészt, mivel nagyon gyorsan történik, másrészt, mivel nincsen felette befolyásunk.”

A szakember korábban már dolgozott együtt a CIA-vel, az FBI-jal és egyéb hatósági szervekkel is. Vizsgálatai segítségével 23 év után helyeztek szabadlábra egy ártatlan iowai férfit, egy Missouriban elfogott sorozatgyilkos pedig szintén az új módszer eredményei kapcsán ismerte be tetteit. Farwell szerint a technológia teljesen biztonságos, s a poligráfokkal ellentétben akár a bíróságokon is használható lehetne. Ennek ellenére még egyes hatósági szervek ellenzik az agyi ujjlenyomat használatát.

„Az ilyen módszereknél mindig időre van szükség” – magyarázta a szakember. „Hasonlóan történt az ujjlenyomatok, majd a DNS esetében is, s valószínűleg az agyi ujjlenyomat technológiája is így kerülhet be idővel a bizonyítási folyamatokba.”

A kutató annyira magabiztos a módszer kikezdhetetlenségét illetően, hogy százezer dolláros jutalmat ajánlott fel, ha valaki képes megtéveszteni a rendszert. Eleddig azonban senki sem tudta sikerrel venni az akadályt.

hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.