Megkerülhetetlen hazugságvizsgáló: jön az „agylenyomat”
Egy amerikai kutató olyan technológiát fejleszt, amely forradalmasíthatja a hazugságvizsgálókat. A készülék azon az elven működik, hogy az emberi agy nem tudja elkendőzni a hazugságokat.
Agyunk képtelen hazudni |
„Teljesen átalakíthatja a globális biztonsági elvárásokat” – nyilatkozta Dr. Larry Farwell, a módszert kidolgozó Brain Fingerprinting Labs elnöke.
Míg a hagyományos, poligráfos hazugságvizsgálók az érzelmi jeleket elemzik, az agyi ujjlenyomat-vételezés (brain fingerprinting) rögzíti az agynak a bűneset részletei kapcsán mutatott reakcióit. Ezek között olyan részletek is szerepelnek, amelyet csak az elkövető ismerhet fel.
„Ha valaki jelen volt egy bűneset elkövetésekor, s olyan információt mutatunk neki a képernyőn, amelyet csak akkor ismerhet, ha ott volt, esetleg ő maga az elkövető, az agy egy olyan reakciót mutat, amely igazolja a felismerést” – tette hozzá Dr. Farwell. „Ezt az agyi viselkedés öntudatlan reakció, ezért elkendőzni sem lehet, egyrészt, mivel nagyon gyorsan történik, másrészt, mivel nincsen felette befolyásunk.”
A szakember korábban már dolgozott együtt a CIA-vel, az FBI-jal és egyéb hatósági szervekkel is. Vizsgálatai segítségével 23 év után helyeztek szabadlábra egy ártatlan iowai férfit, egy Missouriban elfogott sorozatgyilkos pedig szintén az új módszer eredményei kapcsán ismerte be tetteit. Farwell szerint a technológia teljesen biztonságos, s a poligráfokkal ellentétben akár a bíróságokon is használható lehetne. Ennek ellenére még egyes hatósági szervek ellenzik az agyi ujjlenyomat használatát.
„Az ilyen módszereknél mindig időre van szükség” – magyarázta a szakember. „Hasonlóan történt az ujjlenyomatok, majd a DNS esetében is, s valószínűleg az agyi ujjlenyomat technológiája is így kerülhet be idővel a bizonyítási folyamatokba.”
A kutató annyira magabiztos a módszer kikezdhetetlenségét illetően, hogy százezer dolláros jutalmat ajánlott fel, ha valaki képes megtéveszteni a rendszert. Eleddig azonban senki sem tudta sikerrel venni az akadályt.