2008. szeptember. 29. 16:38
hvg.hu
Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 29. 15:49
Tech
Mobiltelefonjainkkal kereshetjük a radioaktív anyagokat
A drága és kevéssé hatékony radioaktivitást jelző detektorok helyet a szinte minden ember zsebében pihenő mobiltelefonokra bíznák a terroristák által bevetendő, sugárzó anyagot is tartalmazó robbanószerkezetek felderítését.
A minden zsebben ott lapuló készülékek segíthetnek a terrorizmus elleni harcban © sxc.hu |
Ennek áthidalására többféle technológia is létezik, például a sugárzásmérő szenzorokkal szerelt biztonsági kamerák. Idén júniusban a connecticuti székhelyű Splinternet Holdings bemutatott egy olyan rendszert, amely egy épület kamerarendszerét használta a sugárzó anyagok keresésére is. Ez kevesebb mint fele annyiba kerül, mint a kínai változtat, s képes megkülönböztetni a veszélyes, illetve a veszélytelen anyagok által kibocsátott részecskéket.
Ennél is jobb megoldást kínál azonban a Pennsylvania államban található saxonburgi székhelyű eV Products, amely köbcentiméteres nagyságú érzékelő berendezést fejlesztett ki. Az eszköz tömeggyártásban kevesebb mint 50 dollárba kerül darabonként.
A kisméretű szenzorokat a Purdue University kutatói is igyekeznek felhasználni, ők ugyanis egy olyan rendszert fejlesztenek, amelynek szenzorai a mobiltelefonokban helyezkednek el. A Distributed Nuclear Detection by Ubiquitous Cell Phone (szétosztott sugárzás-észlelés mindenhol jelen lévő mobiltelefonokkal) nevű rendszer a radioaktív sugárzás forrását mérné be az úgynevezett háromszögelés módszerével. A telefonokban lévő szenzorok által felvett jelek erősségéből a rendszer kiszámítja a forrás elhelyezkedését. A Purdue projektje különösen hatékony lehet a nagyvárosokban – a sugárzó anyaggal szennyezett „piszkos bombák” bevetésének valószínű helyszínén – mivel ott nagy mennyiségben fordulnak elő a készülékek, s minél több szenzor veszi a jeleket, annál pontosabb képet kaphatunk a sugárzás forrásáról.
Az amerikai egyetem kutatói jelenleg az USA Kongresszusánál és a mobilszolgáltató cégeknél lobbiznak a rendszer kiépítésével kapcsolatban. A sugárzásmérővel szerelt mobilok megjelenéséhez azonban lehet, hogy még törvénymódosításokra sem lesz szükség, ugyanis a kormányügynökségek és mobilszolgáltatók akár fizetség fejében is ösztönözhetnék a felhasználókat, hogy csatlakozzanak a kezdeményezéshez. A Lawrence Livermore National Laboratory kutatói is dolgoznak saját megoldásukon, amely Simon Labov, a projektben résztvevő egyik mérnök szerint 18 hónapon belül készen állhat az első tesztekre.
Tech
Bari Máriusz
2008. február. 27. 15:41
Nincsenek robottörvények, fellendülőben a terroristák
Tech
Bari Máriusz
2008. április. 24. 07:30
Terrorizmus 2.0: működik a virtuális valóság
Tech
hvg.hu
2008. szeptember. 23. 11:02
Terroristák szervezkednek az online játékokban?
Tech
hvg.hu
2008. július. 31. 12:52
Védőspray a terrorista csapások ellen
Tech
Bari Máriusz
2008. április. 10. 15:43