A gyémántokkal indult az élet a Földön?
Német tudósok szerint a Földi élet indulásában kulcsfontosságú szerepet játszottak az emberiség által nagy becsben tartott drágakövek.
Az élet drága bölcsője? © AP |
A kristályos szerkezetű szénből kialakuló gyémántok már az első ismert életforma megjelenése előtt léteztek a Földön. Három évtizede már a kutató megállapították, hogy hidrogénes kezelés hatására a gyémántok felszínén kristályos vízréteg képződik. A víz pedig az élet alapeleme, jelenlegi tudásunk szerint. A korábbi vizsgálatok azt is megállapították, hogy ebben a formában a gyémánt vezeti az áramot, ami megteremti az elméleti lehetőségét a kémiai reakciók beindításához.
Amikor a primitív aminosav-molekulák kölcsönhatásba léptek ezekkel a hidrogénezett gyémántokkal, az ősi Föld atmoszférájában, az így beinduló reakció talán elégséges lehetett ahhoz, hogy az aminosavak hosszabb láncokká álljanak össze, s organikus molekulák alakuljanak ki. A kutatók szerint ezzel már elindulhatott az élet kifejlődése.
Az Ulm-i Egyetem kutatói, Andrei Sommer, Dan Zhu és Hans-Joerg Fecht augusztus 6-án jelenteti meg felfedezését az Amerikai Kémikusok Társaságának szakmai lapjában. A kutatást a Landesstiftung Baden-Württemberg Bionics Network támogatta.
Az élet kialakulását firtató másik elmélet, az úgynevezett pánspermium-teória szerint az élő organizmusok az űrből érkeztek, apróbb meteorok, vagy hatalmas üstökösök „fedélzetén” utazva. A jelenlegi kutatás ugyan nem foglal állást az eléletek mellett, ám a támogatásáról biztosítja az előbbit.
„A hidrogénnel kezelt gyémántok az egyik legvalószínűbb forgatókönyvet jelentik az élet kialakulására” – nyilatkozták a német tudósok kutatásukkal kapcsolatban.