Eddig tehát két pont a Tux Paintnek, mivel ingyenes, és ráadásul több...
Eddig tehát két pont a Tux Paintnek, mivel ingyenes, és ráadásul több rendszeren használható. Ezek persze elsősorban a szülők szempontjai. Ám a program gyerekek számára is rengeteg mókás és érdekes lehetőséggel kecsegtet, így valószínűleg a család ifjabb tagjai sem fognak ellenállni. Mivel a program kezelőfelülete egyértelmű, rövid idő alatt már önállóan rajzolgathatnak vele a lurkók, s így játékosan ismerkedhetnek a számítógéppel, a szoftverek használatával és persze a digitális rajzzal. Utóbbi persze egy gyerek esetében még nem helyettesíti a papír alapú rajzolást (felnőtt korban az eszköz talán már kevésbé lényeges), de kiegészítésnek kitűnő.
Letöltés és telepítés
A programot a készítők oldaláról tölthetjük le, Windowsra, Linuxra és OS X-re. A Windowsos változat működik Vistán is, Linuxra több disztribúcióhoz találunk telepítőt (és persze legtöbb esetben a disztribúciók saját csomagjai között is megtaláljuk), OS X-re pedig természetesen Uninbin változat van.
Arra érdemes ügyelni, hogy letöltéskor ne csak a program telepítőjét, hanem a mellette látható kiegészítő csomagot is leszedjük, mert így rengeteg “digitális bélyegzővel” (állatok, gyümölcsök, formák stb.) gyarapíthatjuk a Tux Paint készletét, amit valószínűleg értékelni fognak a srácok. Értelemszerűen először a programot kell telepíteni, s utána a kiegészítőt.
A rajzoló pingvin
A Tux Paint felülete kicsit talán ronda, de amúgy barátságos és könnyen átlátható. Minden művelet valamilyen hanggal jár, ami a gyerkőcöknek “élményfokozó”, a szülőknek talán kevésbé, de hát valamit valamiért (a Tux Paint konfigurációs paneljében kikapcsolható).
A programablak bal oldalán találjuk a különféle eszközöket, a jobb oldalon pedig az adott eszköz lehetőséget (ecsetnél például a különféle ecsettípusokat, bélyegzőnél a formákat stb.).
Az alsó részen a színskála látható.
Azt gondolhatnánk, hogy a Tux Paint a végletekig egyszerű eszköztárral rendelkezik, de ez tévedés. A Magic eszközzel például egészen látványos effekteket varázsolhatunk a képre, a fűtől a szivárványon át a hullámokig, de van maszatolási, fényesítési, elmosási lehetőség is.
A kész képek mentése és későbbi betöltése is nagyon egyszerű, mivel a program egy kattintással ment (még nevet sem kell adni a fájlnak), a betöltéskor pedig nézőképek alapján választhatja ki a gyerek a megnyitandó képet.
Természetesen nyomtatási lehetőség is van, sőt, még többlépcsős visszavonást is használhatunk a programban.
A Windowsos változat magyarul is tud, és ott a konfigurációs programmal választhatunk ablakméretet (akár teljes képernyős módot is), sőt kikapcsolhatunk eszközöket, szabályozhatjuk a mentési és nyomtatási folyamatokat, betölthetünk alternatív palettát és akár a kilépési lehetőséget is letilthatjuk. A Linux és OS X változatokhoz sajnos nincs konfigurációs program, ott kézzel szerkeszthető a konfigurációs fájl (persze ez nem a gyerek dolga...).
Mindent egybevetve a Tux Paint az egyik legjobb, a kifejezetten gyerekeknek készült rajzprogramok közül, így tökéletes választás, ha valami hasznos és szórakoztató, a számítógép használatával is megismertető játékot szeretnénk tenni a gyerkőcök elé.