2008. május. 26. 16:21 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. május. 26. 16:23 Tech

Emlékezetes gól animációja pörög egy új postai bélyegen

Az 1998-as labdarúgó világbajnokság selejtezőjén az osztrák válogatott Andreas Herzog góljával 1-0-ra legyőzte Svédországot, s így kiérdemelte a szereplés lehetőségét a globális viadalon. Az osztrák postahivatal, hogy ennek emléket állítson, speciális bélyeget adott ki, amelyen a focista mennybemenetelét láthatjuk, mozgóképes formában.

A Stamps of Distinction nevű weboldal értesülései szerint a filatéliai különlegességet idén májusban bocsátották ki, egy az Európai Labdarúgó Szövetségek Uniójának a felkérésére készülő sorozat kezdő darabjaként.

A felhasznált technológiát lencsés nyomtatásnak (lenticular printing) hívják. Lényege, hogy egy olyan különleges bevonattal látják el a nyomtatott felületet, amely lencseszerűen irányítja a fényt. Ilyet használtak már korábban, azonban ez az első eset, amikor összesen 48 képet passzíroztak egy bélyeg méretű területre. Az egyes képeket apró csíkokra vágták, s így attól függően, hogy milyen szögből látjuk a bélyeget, más képet fogunk rajta látni. Ezt a módszert a gyerekek által is kedvelt mozgó vonalzókról ismerhetjük, azonban azok még egy jóval kezdetlegesebb módszerrel készültek.

A korai változatoknál még csak 2-3 kép összefűzésére volt lehetőség, azonban, mivel az emberi szemnek 16-24 képkockára van szüksége másodpercenként, hogy folyamatos képet lásson. Az osztrákok által készített bélyeg az eddig leginkább összetett lencsés nyomtatású megoldás.

A meglehetősen nagy méretű (6,5 x 4,7 centiméteres) bélyeget nem adják olcsón. Jelenleg 5,45 eurót, vagyis megközelítőleg 1330 forintot kell fizetni, így feltehetőleg inkább a gyűjtők vásárolják majd az újdonságot.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.