Tech techline.hu 2008. március. 25. 06:00

Hacker támadás középről 

Nos, ezt egyrészt azért nehéz elhinni, mert ilyesmire legfeljebb James Bond lenne képes...

Nos, ezt egyrészt azért nehéz elhinni, mert ilyesmire legfeljebb James Bond lenne képes, mégpedig úgy, hogy beoson a szigorúan védett informatikai szolgáltató központokba, s behelyezi a banándugót a megfelelő lyukakba. Arról nem is beszélve, hogy még ha lenne is valamiféle magyar James Bond, aki bejut az ilyen féltve őrzött helyekre, bizonyára nem volna képes lehallgatni a nyilvánvalóan titkosított hálózati forgalmat.
Márpedig az ilyen támadás távolról sem lehetetlen! A hangsúly a „távolról" szón van! Tehát nem kell beosonni sehová sem ahhoz, hogy valaki magára irányítson bizonyos hálózati forgalmakat, elég csak az igen elterjedt adathalászati (phishing) csaló webhelyekre gondolnunk. Ráadásul a phishing egy meglehetősen primitív módja a forgalom elterelésének, hiszen a figyelmes felhasználó könnyen észlelheti, hogy nem az eredeti online banki weblapot használja, hanem csak egy hamisítványt.
Van azonban egy másik, komolyabb eltérítési módszer, a DNS spoofing. Ebben az esetben a támadó az internetes névfeloldási rendszert bolondítja meg, hogy ha valaki mondjuk a www.vallalat.hu címet keresi, akkor egy vadidegen internetes (IP) címet kapjon válaszul. Ez a támadás már kifinomult eszközkészletet és tudást igényel, ugyanakkor óriási „előnye", hogy nem csupán a webböngészés forgalmát képes a támadó elolvasni, hanem az e-mailezését is.
És itt jön be a képbe az a tévhit, hogy az internetes adatforgalom általában titkosított. Pedig ennek pont az ellenkezője igaz: például az e-mailek mintegy 99%-a titkosítás nélkül jön s megy a hálózaton! Szerződés? Számla? Árajánlat? Egykutya! Ezek bizony olvasható módon közlekednek, és – nem feltétlenül jó szándékú – emberünk, aki középen áll, mindenféle erőfeszítés nélkül elolvassa valamennyit! Az alábbi ábra egy úgynevezett sniffer (szaglászó) programmal készült, a jobb alsó ablakrészben látható az „olvasható", de legalábbis kibogarászható email - ami egyébként a sors különös fintora folytán pont egy spam. Ha manapság valaki nekiáll e-mail forgalmat szaglászni, alig talál értelmes levelet a mindent elborító spam-áradatban.

Nem marad rejtve az e-mail szövege – bár kérdés, kit érdekel ez ebben az esetben

Külön kategóriát képeznek a sértődött alkalmazottak által használt MiTM-alkalmazások, amellyel egy vállalati hálózaton lehet beékelődni mondjuk a főnök és az internet közé. Többek között erről is szó lesz majd a NetAcademia Oktatóközpont április 24-i, Ethical Hacking konferenciáján, amelynek célja, hogy a résztvevők megismerjék és megértsék azokat a leggyakoribb támadásokat, amelyekről a hírekben hallanak.

Hirdetés