Kereskedelmi forgalomban gyakorlatilag egy-két szoftver foglalkozik szórakoztatás szintjén...
Kereskedelmi forgalomban gyakorlatilag egy-két szoftver foglalkozik szórakoztatás szintjén a hackerkedéssel. A legelső próbálkozás az Activision játékkiadó cég „hacker” névre hallgató sorozata volt – amúgy óriásit bukott, mivel a hackereket nem érdekelte (nekik bőven elég volt „igaziból” hackelni) az átlagos játékost pedig nem igazán kötötte le.
Az úgynevezett „hacking játékok” célja, hogy veszélytelenül, szórakoztató módon kóstolhassunk bele a hackerkedésbe. Persze ezek a játékok mindig is ritkaságszámba mentek, ráadásul a felhasználótáboruk sem volt túl nagy – hiszen nem túl szórakoztató dolog egy parancssorba utasításokat pötyögve „játszani”. A helyzet 2002-ben megváltozott, az azóta már legendás „Uplink” nevű játéknak köszönhetően... Ez volt az első olyan hacker játék, amely, amellett hogy élvezhető és izgalmas is volt (jól megírt történettel), rengeteg olyan elemet tartalmazott (traceroute, dictionary hack, brute hack stb.) amit az igazi hackerektől vettek át a fejlesztők, no de ne szaladjunk előre az időben...
Az első sikeres számítógépes játék, ami egy „kicsit cyber, kicsit hacker” stílust teremtett, az Interplay Neuromancer nevű játéka volt 1988-ban, még Commodore 64-es gépeken. A játék William Gibson klasszikus cyberpunk regénye után kapta a nevét. Bár a szó szoros értelmében inkább kalandjáték volt, mégis ez volt az első eset a játékok történetében, hogy számítógépes rendszerekbe kellet betörni és adatokat kellett ellopni. A Neuromancer után jó pár évig nem nyúlt a témához egyetlen fejlesztőcég sem, talán mert nem láttak benne üzleti lehetőséget…
A 90-es évek végén terjedt el az interneten egy „Hacker 1.0” nevű, nagyon kezdetleges kis ingyenes játék – de el is tűnt gyorsan, hiszen nem túl izgalmas elfoglaltság egy konzol ablakban gépelgetve jelszavakat próbálgatni. 1992-ben a Steve Jackson Games kiadott egy „Hacker” névre hallgató játékot, ez azonban nem számítógépes játék volt, hanem tulajdonképpen egy társasjáték, amelyet kártyákkal játszanak. A számítógépes adaptációkkal ellentétben, ez a táblás játék roppant sikeres volt (és a mai napig is az). Azóta már elkészült a folytatás is, Hacker II - The Dark Side néven. Egy időben keringtek pletykák a számítógépes átiratról, de végül ebből nem lett semmi.
A következő években a számítógépek feltörése háttérbe szorult a játékokban, ha meg is jelent valamilyen szinten, akkor is csak „színesítés” gyanánt, mint például az 1998-as System Shock 2 nevű játékban. Néhány online játszható hacker játék (például a Lost One vagy a SlaveHack) egészen jól sikerült és népszerű is volt, de „igazi” PC-re íródott játékszoftver nem készült a témában. Egészen 2002-ig, amikor is egy addig ismeretlen kis cég, az angol Introversion megjelentette az Uplink (Amerikában: „Uplink: The Hacker Elite”) nevű játékát. Az Introversion cég játéka tökéletesen alkalmas arra, hogy veszélytelenül kipróbálhassuk, milyen érzés is lehet „hackernek lenni”. Bár sok esetben a valóságtól elrugaszkodik (hiszen egy játékról van szó), néha egészen életszerű: az Uplinkben sok olyan szoftverrel és eljárással találkozhatunk, amit az igazi hackerek is használnak. Az Uplink egy kellemes kis kerettörténettel szolgál a játékosok számára: egy hackert alakítunk, aki eleinte egy egyszerűbb számítógéppel, viszonylag kevés pénzért megbízásokat vállal – szerverek feltörése, adatok ellopása vagy megsemmisítése, stb. Később a feladatok nehezednek, bankokba kell betörnünk, rendőrségi nyilvántartások adatait kell hamisítanunk és hasonlók. Közben persze a feladatokért kapott pénzből fejlesztgethetjük a számítógépünket (no nem az igazit, hanem azt, amelyet a játékban használunk), illetve különböző titokzatos kalandokba is belekeveredünk.
Az Uplink néhány vonatkozásában megdöbbentően hasonlít a valósághoz: akárcsak az igazi hackerek, ebben a játékban mi is használhatunk „Brute Force” jelszótörőt, kitörölhetjük a log fájlokat, hogy ne tudjanak elkapni, sőt több szerveren keresztül közelítjük meg a célpontot, hogy ne tudjanak később „lenyomozni”. Az Uplink annak ellenére vált sikeressé, hogy egyáltalán nem látványos – grafikája gyakorlatilag nincsen, egy (fiktív) operációs rendszer előtt ülve, különböző szoftvereket futtatunk. Ha valaki úgy érzi, hogy szívesen lenne hacker, nyugodtan élje ki magát a játék keretein belül – jóval veszélytelenebb mintha igaziból próbálkozna...
A legújabb trónkövetelő a "Hacker Evolution" nevű játék. A szoftver próbaverziója nem tartalmazza az összes pályát és küldetést, ezen kívül azonban teljesen működőképes, és még időlimitet sem tartalmaz. A játék története a jövőben zajlik (2053, New York), miszerint egy „jóságos” hackert alakítunk, aki a társaival együtt felveszi a harcot a mindenhová beszivárgó és mindenkit megfigyelő hatalom ellen. A program kezelése egyszerű – alapvetően egy konzolon keresztül fogunk dolgozni, parancsaink (kb. 20 parancs áll rendelkezésünkre) és szoftvereink segítségével próbáljuk meg végrehajtani az e-mailben kapott feladatokat. A játék főküldetéseinek teljesítése mellett mindenféle szabadúszó munkákat is elvállalhatunk, a játékmenet tehát kötetlen – akkor és azt csinálunk, amikor és amihez csak kedvünk van. A kapott feladatok igen változatosak: a rendőrségi adatbázis feltörésétől kezdve épületek tervrajzainak ellopásáig mindennel találkozhatunk majd. Annak ellenére hogy játékról van szó, nem árt, ha tisztában vagyunk pár dologgal: főleg a parancssoros (shell) kommunikáció alapjaival, illetve olyan szakkifejezésekkel, mint trace, firewall, router, LAN stb. Persze nem lesz egyszerű dolog a hackerkedés: attól függően, hogy milyen „komoly” szerverre hatolunk be, lassabban vagy gyorsabban, de elkezdenek visszakövetni (backtrace). Ha ez a lekövetés sikeres, akkor lebukunk, és vége a játéknak – vessünk hát be mindent, hogy ezt elkerüljük. (Mellesleg ennek a backtrace nevű eljárásnak a segítségével kapják el a valódi hackereket is). A teljes játék kb. 50-60 óras játékidőt garantál, ami a szoftver 20 dolláros árát tekintve igen komolynak számít. Ha valaki úgy érzi, hogy a Hacker Evolution kicsit túl „komoly" kikapcsolódásnak, akkor érdemes kipróbálnia a hasonló, ám jóval könnyedebb BS-Hacker nevű játékot is.