A honlaptérkép megléte a saját érdekünk, mivel előfordulhat, hogy egyes...
A honlaptérkép megléte a saját érdekünk, mivel előfordulhat, hogy egyes oldalak kimaradnak az indexelésből, ellenben a weblaptérképnek köszönhetően semmi nem maradhat rejtve, mivel annak útmutatásai alapján készül az indexelés. Egyeseknek ez talán kicsit bonyolultnak tűnhet, de ne ijedjünk meg, weblaptérképet készíteni egyszerűbb, mint gondolnánk!
A feladatra számos ingyenes alkalmazást találunk, sőt erre specializálódott honlapok is léteznek, amelyek minimális felhasználói beavatkozás mellett elkészítik a térképet. Az online rendszerek hátránya, hogy csak kisebb weboldalaknál használhatók ingyenesen, ugyanis egy limit felett, ami általában néhány száz oldalt jelent, már fizetnünk kell érte. Nagyobb honlapok esetében éppen ezért érdemes speciálisan erre a feladatra készült szoftvert használni, még akkor is, ha a szoftverért fizetni kell, mert gyakran változó tartalom esetén sűrűn lehet rá szükségünk.
A feladat elvégzésére remekül megfelel az Easy Mapper névre keresztelt alkalmazás, amelynek az alapváltozata ingyenes. A sitemap elkészítése néhány egyszerű lépésből áll, az elsőben a honlapunk elérhetőségét kell megadni (például http://www.techline.hu), majd rákattintani a Start feliratú gombra. Ezzel kezdetét veszi az indexelés, ami a kapcsolatunk sebességétől függően 1-2 perc, de extrém esetben, rengeteg aloldal esetén akár órákat is igénybe vehet. A feltérképezés végeztével a tovább (Next) gombra kell kattintanunk, és el kell dönteni, mit szeretnénk kezdeni a kész térképpel.
Az első lehetőség, hogy csak elmentjük a gépre, azután majd később foglalkozunk vele és feltöltjük az oldalra. Ez esetben a „Generate & Save Map” gomb lesz a nyerő, amelynek a megnyomása után a felette lévő sorban jelölt helyre menti az alapértelmezésben sitemap.xml nevű fájlt.
Másik lehetőségként a beépített FTP kezelő program segítségével azonnal fel is tölthetjük honlapunkra az elkészült térképet. Ez a folyamat az „Upload” gomb megnyomásával veszi kezdetét. Első használatkor meg kell adnunk az FTP szerverünk főbb elérhetőségeit, úgymint elérési út, felhasználónév, jelszó stb. Az adatok megadása után szintén az Upload, azaz a Feltöltés nevű gombra kattintva tölthetjük fel a szerverre a kész térképet. Amennyiben gyakorta frissül az oldalunk, és emiatt a térképet is gyakrabban kell frissítenünk, ajánlott elmenteni az FTP szerverünk adatait, és bepipálni az „Upload when finished” opciót, amelynek értelmében a térkép elkészültével a program automatikusan feltölti a sitemap.xml-t a már bekonfigurált FTP szerverre.
A szoftver a feltérképezés során csak az érvényes linkeket helyezi el a térképen, a már halottakat automatikusan kihagyja. Az alapverzió esetén további oldalak letiltására nincsen lehetőség, ha tehát további oldalakat szeretnénk eltüntetni a keresők „látómezejéből”, akkor az Advance verzióra lesz szükségünk, amelyben további finombeállítások elvégzésére is lehetőség kínálkozik.