2008. február. 26. 15:18 Bari Máriusz Utolsó frissítés: 2008. február. 26. 15:14 Tech

A vörösborfolttól is megszabadít az öntisztító ruha

A ruha- és az egészségiparban is felhasználható az öntisztulásáról híres titánium-dioxid, mutat rá az ausztrál Walid Daoud és társai. A Monash egyetem kutatói olyan szövetet hoztak létre, amely napfény hatására lebontja a rákerült ételmaradékot és szennyeződéseket. Többek között.


Fent: gyapjú, középen: módosítatlan
nanorostos anyag, lent: kémiailag
módosított nanorostok
© American Chemical Society


A titánium-dioxidot manapság napolajakban, fogkrémekben és festékekben használják, az anyag ultraibolya fény és vízgőz hatására pedig hidroxilgyököket képez, azaz lebontja, kvázi oxidáció hatására elégeti a szerves anyagot.

A titánium-dioxid a baktériumokat is elpusztítja, mert lebontja a mikroorganizmusok sejtfalait, emiatt az öntisztító ruhaanyagok kifejezetten jól jöhetnek kórházakban és egyéb egészségügyi helyeken is. Az öntisztítás alapvető dolog lesz a jövő kórházaiban, ami többek között azért is jó, mert a kórokozó baktériumok akár három hónapig is elélhetnek a szennyezett ágyneműben.

Az öntisztító gyapjú, selyem és kender elkészítése bonyolult volt, ezekben az anyagokban ugyanis egy olyan keratin nevű fehérje van, amely nem képes reakcióba lépni a titánium-dioxiddal, a kutatók a rostok felületét kémiailag módosították, hogy az öntisztító nanoréteget magához vonzza a ruhaanyag. A nanokristályok további előnye, hogy míg le tudja bontani a gyapjúra került szennyeződéseket, a ruhát magát nem, valamint az anyag külsejét és
érzetét sem változtatják meg.

A Chemistry of Materials szaklapban közölt tanulmányban még a különböző foltok eltűnésének idejéről is szó esik: a kutatók szerint az anyagot 20 óráig kell a napon hagyni ahhoz, hogy eltűnjön belőle a vörösbolt. Ennél kevesebb idő, 17 óra kell a tintafoltnak, a kávéfoltot pedig két óra alatt is el lehet felejteni.
hvg360 Parászka Boróka, Tiszóczi Roland 2025. január. 16. 06:30

A német választás megmutathatja, mennyire kell Európának rettegnie Elon Musktól

Donald Trump elnöki eskütételével Elon Musk politikussá válása is lezárul. A világ leggazdagabb embere az általa épített rakétákat idéző sebességgel igyekszik megváltoztatni az internetes kommunikáció terepét és szabályait, hogy érdeke és víziója szerint formálja át Amerikát és Európát.