Minden eddigénél több sötétanyagra találtak
A világegyetemben valaha talált legnagyobb sötétanyag-struktúrát fedezte fel egy 19 csillagászból álló nemzetközi kutató csoport, amely kutatásának eredményét az Astronomy and Astrophysics című amerikai szakfolyóiratban ismertette.
A Hawaii szigetén lévő kanadai-francia-hawaii teleszkóppal (CFHT) felfedezett, 270 millió fényévnyi szálas struktúra - egy fényév 9460 milliárd kilométer - kiterjedése több mint a kétezerszerese a mi galaxisunknak, a Tejútrendszernek - közölte a francia országos világűrtudományi intézet (INSU) közleményében. Az előző rekord 100 millió fényéves volt.
A csillagászok a sötét anyagot a környezetére gyakorolt gravitációs húzóerőnek köszönhetően fedezték fel. A sötétanyag különbözik a világegyetem tágulását előidéző sötétenergiától, amely negatív nyomást fejt ki. Az asztrofizikusok szerint a világűr 75 százaléknyi sötétenergiából, 21 százaléknyi sötétanyagból és mindössze 4 százaléknyi közönséges - neutronok, protonok és elektronok alkotta - anyagból áll.
Ahogyan az emberi test csontváza is röntgensugarak hatására válik láthatóvá, a sötétanyag is ott hagyja a lenyomatát a galaxisok fényében, a gravitációja révén kimutatva jelenlétét - mutat rá közleményében az INSU. Martin Kilbinger, a kutatásban részt vevő egyik asztrofizikus elmondta, hogy a most mért sötétanyag mérete megfelel a maximális mérési kapacitásaiknak. Lehet, hogy ezek a struktúrák ennél sokkal nagyobbak. "Elképzeléseink szerint a sötétanyag olyan részecskékből áll, amelyeket nem ismerünk. A közönséges anyaggal való kölcsönhatása igen gyenge. Keresztülhalad a Földön anélkül, hogy bármilyen nyomot hagyna" - mondta Martin Kilbinger.