2008. január. 22. 16:17 Bari Máriusz Utolsó frissítés: 2008. január. 22. 16:26 Tech

Kémkedni lehet az emberi szemen keresztül

Kétségkívül sokat segíthetne a látáskárosodásban szenvedőknek a mesterséges szem, illetve annak jelenlegi előfutára, a szembe ültett fényérzékeny chip. A dél-kaliforniai egyetem egy kutatójának kamerás megoldása annyira apró, hogy közvetlenül implantálhatják az emberi szembe.


Az emberi szem lencséje normális esetben a retinára vetíti a beérkezett képet. Látáskárosodás esetén a szemben elhelyezett chipek a beérkező fényt elektromos jellé alakítják át, amit utána közvetlenül kötnek hozzá a szem hátsó részén elhelyezkedő idegsejteknek. Problémák azonban abból adódhatnak, hogy míg a retina görbült felületként írható le, addig a chipek a jelenlegi gyártási technika miatt síkban képezhetőek csak le.

A University of South California egy mérnöke, Michelle Hauer azt állítja, jobb ötlet lenne úgy elhelyezni a kamerát a szemben, hogy teljes egészében elkerüljük a retinát. Hauer és kollégái olyan eljárásról számoltak be, amely révén szemlencsébe implantálható, igen apró kamerát helyezhetnek el, amely még a bejövő fény szaruhártyára gyakorolt hatását is számításba veszi.

A készülék nem csak arra képes, hogy a szemben elhelyezett chipre képeket továbbít. Hauer szerint az apró implantátumban egy elemet is elhelyeznének, amelyet indukciós alapon, wireless módon is lehet tölteni, így gyakorlatilag semmilyen jel nem árulkodna arról, hogy a szemben mesterséges elemek, akár egy komplett felvevőberendezés is megbújhat.