Hubble: kilencvenszer több galaxist láthatunk
Szerelési körútra indulnak az amerikai asztronauták a Hubble teleszkóphoz 2008 augusztusában. A műveletek a nyílt űrben zajlanak, ezek eredményeképpen a teleszkóp körülbelül kilencvenszer lesz hatékonyabb. A küldetés nélkül 2011-ben a távcső valószínűleg végleg felmondaná a szolgálatot.
Hubble: a felmentőseregre várva © AP |
A csillagászok szerint a Hubble így kilencvenszer lesz hatékonyabb ahhoz az állapothoz képest, amelyben 1990-ben fellőtték. A távcső teljesítménynövekedése nagyobb érzékenységében és látószögében mutatkozik meg, új állapotában már 900 galaxist tud majd megfigyelni, míg eredetileg nem tudott többet tíznél. A harmadik javítókörúthoz képest 60 százalékkal lesz erősebb - ezen körút után két jelentős modulja is kárt szenvedett. 2004-ben hibásodott meg az STIS (Space Telescope Imaging Spectograph), amely ultraviola spektrumban vizsgálta távoli galaxisok felépítését és távolságát, tavaly pedig a távcső leggyakrabban használt része, legnagyobb felbontású kamerája, az ACS (Advanced Camera for Surveys) mondta fel a szolgáltatot.
John Grunsfeld © NASA |
A javítások mellett a Hubble kilyukadt szigetelőrétegeit is megerősítik, valamint felszerelik a távcsövet egy navigációt könnyítő szenzorral és egy olyan mechanizmussal, amely segítségével a jövőben egy robot rácsatlakozhat a már inaktív Hubble-re és visszahozhatja a bolygóra.