2008. január. 08. 10:50 Bari Máriusz Utolsó frissítés: 2008. január. 08. 10:47 Tech

Támadják a Microsoft új agyolvasó szabadalmát

Számos blogger támadja a Microsoft új szabadalmát, amely akkor indítana el segítségnyújtó beszélgetést más internetezőkkel, ha érezné, hogy a gép előtt ülő felhasználó frusztrált - írja az Ars Technica.

A szabadalom tesztalanyai egy olyan programban vesznek részt, amely a számítógépes aktivitást figyeli meg: megjegyzi, hogy ki milyen programmal mit végzett, és ezek szerint szortírozza az internetezőket. A rendszer gyakorlatilag ezen alapul: ha a felhasználó például nem tudja új digitális fényképezőgépéről átmásolni számítógépére a fotókat, a szoftver megkeresi azokat az embereket, akiknek hasonló kamerájuk van, és sikeresen meg tudták oldani a feladatot, majd összekapcsolja őket. A szoftvernek csak azt kell még kitalálnia, milyen módon tudja úgy megfogalmazni a problémát, hogy azt a többi felhasználó is átlássa és  válaszolni is tudjon rá.

Az, hogy a felhasználónak nem sikerült megoldania valamit, a biometrikus adatokból derül ki. Ha az érzékelők a frusztrációhoz köthető, tipikus jeleket rögzítenek (amilyen például a szaporább szívverés), akkor azonnal beindítják a rutint, ami csatlakozik más felhasználókhoz. De a programot nem csak a fizikai reakciók indíthatják be, hiszen ha valaki irreálisan sok időt tölt valamilyen feladat elvégzésével, azt a szoftver ugyanúgy problémának tekinti. A Microsoft Research ötlete gyakorlatilag csak a fókuszcsoportos tesztek modernizált változata, vezető szoftvercégek jópár éve alkalmaznak hasonló módszereket - tette hozzá az Ars Technica.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.