2007. december. 06. 14:04 Bari Máriusz Utolsó frissítés: 2007. december. 06. 13:55 Tech

Rorschach-tesztet használ a Microsoft

Pszichológiai profilok készítésénél alkalmazott módszereket használ a Microsoft jelszavak létrehozásához. A cég az új ötlettől vezérelve újfajta jelszókészítési módszert ad a felhasználók kezébe, egyelőre ingyenesen - írja az Information Week oldal.

A Rorschach-teszt
Az eljárást Hermann Rorschach svájci pszichiáter dolgozta ki az 1920-as években. Ezzel tíz, megközelítően szimmetrikus "tintafoltra" adott asszociációból lehet felderíteni a személyiség struktúráját, a személyiség működésének mechanizmusait, és ezáltal diagnosztiizálni az esetleges pszichológiai problémákat vagy pszichiátriai zavarokat.

A tény, hogy egy tintafolt két embert két teljesen különböző asszociációra késztet, felhasználható arra, hogy biztosabb, nehezebben kitalálható jelszavakat hozzunk létre, állítja a Microsoft. A cég új, inkblotpassword.com címen elérhető oldalán ezzel a módszerrel hozhatnak létre az érdeklődők jelszavakat, egyelőre teljesen ingyenesen. Az oldalon a klasszikus Rorschach-tesztek ábráihoz hasonló képek tekinthetők meg. Jelszavak úgy hozhatók létre, ha a felhasználók leírják az első és utolsó betűjét minden szónak, amelyre a képekről asszociáltak, majd e betűket kombinálniuk kell.
A Microsoft reméli, hogy ezzel a megközelítéssel kikerülhető a jelszógeneráló rendszerek alapvető hibája - a bonyolult jelszavakra ugyanis nehéz emlékezni, a könnyűeket viszont más is könnyűszerrel kitalálhatja. "Egy évszázadnyi pszichológiai irodalom mutat rá arra, hogy a tintafoltos asszociációk nagyon személyesek, valamint saját kutatásaink is bizonyítják azt, hogy a felhasználók szinte minden alkalommal különbözően írják le ugyanazokat a tintafoltokat" - írják a kutatók. Az asszociációk emellett nemcsak egyediek, hanem elfelejteni is nehéz őket, olvasható az inkblotpassword projekt oldalán. Ha valaki többször egymás után begépeli az új módszerrel elkészített jelszót, az úgy beidegződik, hogy a tintafoltképek megnézése nélkül is tudja használni.

Van esély arra, hogy a cég kereskedelmi forgalomba kerülő verziót is készít a rendszerből, de az ötlet jelenleg ingyenesen próbálható ki, a vele létrehozott jelszavak pedig természetesen máshol is használhatóak. A cég begyűjti és tárolja a weboldalra beérkező asszociációkat, de anonim módon, a szavak nem követhetőek vissza az egyes felhasználókhoz.
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.