2007. december. 01. 07:45 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. november. 30. 18:48 Tech

Milyen alternatívákat választhatunk a Youtube helyett?

A TIME magazine által 2006-ban az év találmányává választott YouTube sikerén felbuzdulva szinte elárasztották az internetet a videomegosztó oldalak. Se szeri, se száma az efféle oldalaknak, amelyek jórészt ugyanazt a szolgáltatást kínálják, ezért apróságok dönthetik el, hogy melyik lesz a legnépszerűbb. Persze a Google nem véletlenül fizetett 1,6 milliárd dollárt a YouTube-ért, így kemény feladatot vállal, aki meg szeretné szorongatni a keresőóriás oldalát.

Jelentkezőkből nincsen hiány, ezért kezdjük talán az egyik a párizsi székhelyű Dailymotion.com oldalával, amely nem csak e-mailben, illetve a weboldalon keresztül teszi lehetővé a videók feltöltését, hanem akár mobilon, vagy webkamerán keresztül is. Apró kellemetlenség, hogy a feltöltendő videók méretét korlátozza az oldal, illetve, hogy a szerveren elhelyezett felvételeket mindenki láthatja, nem lehet beállítani, hogy csak a ismerősei tekinthessék azt meg. Ez problémás főleg, ha valaki a saját weboldalán szeretne elhelyezni személyesebb jellegű klipeket.



Üdítő változatosságot jelent a Videoegg nevű honlap, amelyen a felvételek megosztása szinte gyerekjáték. Óriási előny, hogy a cég 18 000 világszerte telepített szerverrel várja az internetezőket, így kiváló sebességgel tölthetjük le a különböző tartalmakat. Külön pozitívum, hogy a feltöltött videókat e-mailes értesítés, vagy akár RSS-hírolvasó segítségével követhetjük, így sosem maradunk le egy-egy újdonságról. S bár a Videoegg hazánkban jobbára ismeretlen, érdemes szétnézni egy olyan oldalon, amely saját állítása szerint minden hónapban 18 millió nézőt vonz, s 570 618 140, vagyis több mint félmilliárd felvételt töltenek rá fel. Emellett kiterjedt hirdetői hálózatot tart fenn, az oldal ismertetője szerint több mint 100 nemzetközileg ismert márka reklámozza magát kiterjedt alhálózatán. A Videoegg főként különböző közösségi oldalak számára – pl. a Hi5, Bebo, illetve a Facebookhoz kapcsolható harmadik oldali szolgáltatások. További pozitívuma, hogy a feltöltött videókat bizonyos mértékig szerkeszteni is engedi, így a feltöltők kedvük szerint alakíthatják anyagaikat.

Az előbbi szolgáltató sarkában lohol a Metacafe.com, amely „mindössze” havi 400 millió videóval büszkélkedhet. Az ő specialitásuk az úgynevezett VideoRank technológia, amely minden hasonló honlapnál hatékonyabban aknázza ki a felhasználók aktivitását, s így biztosítja, hogy az érdeklődésre leginkább számot tartó felvételeket láthassák az oldalra látogatók.


Strongest B-Boy Compilation Part 1, Darkness,Junior,Physicx,Baek - Watch more funny videos here


A fotómegosztók közötti verseny élmezőnyében tanyázó Flickr-hez hasonlít a Vimeo oldala, amelyben a címkék és a hozzászólások mellett szavazásra is lehetőség van. Bár szerkesztési műveleteket nem kínál, a legtöbb videoformátummal megbirkózik, a klipeket pedig postázza a Flickr és a del.icio.us gyűjtőoldalakra. Emellett a MySpace személyes oldalaiba és blogokba is beilleszthető, valamint az RSS-hírolvasókkal is kompatibilis. Egy súlyos hátránya van: hetente csupán 20 megabyte adatot tölthetnek rá fel a felhasználók, ez pedig egy jobb minőségű felvétel esetében meglehetősen kevésnek bizonyul. Mobiltelefonos videókhoz azonban elég lehet.



I'M ALIVE! from cayoyin on Vimeo.


A Quicktime-alapú Revver különlegessége, hogy a videót feltöltő felhasználó részesedést kap a reklámbevételből, azonban csak abban az esetben, ha megfelelő nézettséget generál a videónak, és az abba illesztett reklámnak. Ez esetben a hirdető által kifizetett összeg húsz százaléka üti a feltöltő markát, azonban, ha még rá is kattintanak a klip végén megjelenő Revver-linkre, máris fele-fele arányban osztoznak a pénzen. A felvételek feltöltéséhez külön kliensprogramra van szükség, a beállításokra pedig érdemes odafigyelni, mert könnyen elveszhetnek a fájlok.

Ízelítő a Hulu kínálatából
Külön kategóriát képviselnek a kifejezetten online tévéműsorokat kínáló oldalak, mint például a ShareTV.org, ahol a tévésorozatok korábbi epizódjait követhetik figyelemmel a rajongók. A Youtube-gyilkos néven emlegetett, nemrégiben indult Hulu pedig még ennél is többre vállalkozott, a sorozatok mellett teljes, egészestés filmeket, videoklipeket és még ennél is többet kínál a felhasználóknak, akik egyelőre béta tesztelőnek iratkozhatnak fel a végleges változat indulásáig. A készítők hitvallása szerint a lehető legtökéletesebb vizuális élményt szeretnék kínálni a felhasználóknak, akiknek többek között arra is lehetősége van, hogy lejjebb vegyék a böngészőablak fényerejét, hogy semmi se zavarja a film, vagy klip által nyújtott élményt. Természetesen megosztásra is lehetőség van, akár e-mailben, akár weboldalra történő beültetés révén.




A hazai piacon jelentős különbséget nehéz felfedezni, a leglényegesebb talán az erotikus  tartalomhoz való viszonyuk. Míg a VideoBomb korábban mereven elzárkózott a sikamlósabb témáktól most már IndaVideo néven a FreeVloggal és a Videával egyetemben engedélyezi azt.