A tudomány Budapesten találkozik a politikával
Erős jogosítványokkal rendelkező ENSZ környezetvédelmi világszervezet megalakítását sürgette Sólyom László köztársasági elnök a Tudomány Világfórumának (World Science Forum - WSF) csütörtöki nyitónapján Budapesten.
A magyar államfő szerint a globalizáció csak akkor válhat a világ javára, ha azt egy erős nemzetközi ökológiai intézmény fenntarthatósági pályára állítja és ott is tartja. "Ezért itt is megerősítem, amit már az ENSZ megalakulásának 60. évfordulóján tartott csúcstalálkozón 2005 szeptemberében is hangoztattam: szükség van egy ENSZ környezetvédelmi világszervezet megalakítására, amely erős jogosítványokkal rendelkezik" - mondta Sólyom László. (Az ENSZ-nek jelenleg is van Környezetvédelmi Programja, az UNEP, amely éppen a mostani háromnapos konferencián indítja útjára a természeti erőforrások megóvását célzó új kezdeményezését.)
A Tudomány Világfórumát harmadik alkalommal rendezi meg Budapesten a Magyar Tudományos Akadémia az UNESCO-val, a Tudomány Nemzetközi Tanácsával és az Európai Unióval karöltve. Sólyom László meghívására felszólal a horvát, a görög és az osztrák államfő is.
Sólyom azt mondta, hogy a három köztársasági elnök részvétele a konferencián azt mutatja, Európában sok államfő kész így kifejezni a tágan értett környezetvédelem melletti elkötelezettségét, így ők joggal nevezhetők "zöld elnököknek".
Sólyom László azt is kiemelte, a World Science Forum kiváló alkalom, hogy a tudomány és a politika kérdéseket tegyen fel egymásnak. A magyar államfő ugyanakkor arra figyelmeztetett: a tudomány előrejelzéseire alapuló politikai elhatározásokban és a programokban nincs hiány, a klímaváltozást mára közügyként fogadták el, ennek ellenére úgy látszik, hogy a politikának továbbra sincs elég ereje a gazdasági érdekekkel szemben.
Világossá kell tenni, hogy minden további lépésnek a gazdasági és a társadalmi fejlődésben alapvető szempontja, hogy az ökológiai erőforrások fenntartását és emellett perspektivikusan a gazdasági és a ökológiai javak méltányosabb elosztását szolgálja-e - jelentette ki.
Mint mondta, az Európai Unió csak akkor lehet hiteles a harmadik világban saját terveivel, ha magán demonstrálja, képes az újonnan csatlakozott országok szükséges, gyors gazdasági fejlődését, és életszínvonaluk emelését úgy megoldani, hogy közben az unió ökológiai lábnyoma csökken vagy legalább jelenlegi állapotában marad.