Az IrfanView igazán közkedvelt ingyenes képnézegetõ Windows rendszerre: több...
Az IrfanView igazán közkedvelt ingyenes képnézegetõ Windows rendszerre: több mint 60 képformátumot képes megjeleníteni és konvertálni. Komolyabb képszerkesztéseket persze nem lehet végezni vele, mint pl. a Photoshoppal vagy a GIMP-pel, de persze nem is erre találták ki. Viszont talán a leggyorsabb és a legegyszerűbben kezelhető a tömérdek képnézegető között.
A programot a megalkotójáról Irfan Skiljan-ról nevezték el, aki Boszniából származik és jelenleg Bécsben él. A vele készített interjú a cikk végén olvasható.
Mielőtt közelebbről is megismerkednénk a program megalkotójával, Irfan Skiljannal, nézzünk néhány kevéssé ismert tényt az IrfanView-ról. A képnézegető megszületése óta (1995) meg tudta tartani kis méretét: a jelenlegi legfrissebb 4.10-es verzió például alig több 1 MB-nál, ami nagyon ritka manapság, amikor szoftverek CD-ken és DVD-ken jelennek meg hatalmas méretük miatt. Most természetesen a program magjáról beszélünk, hiszen amúgy rengeteg plugin (kiegészítő) jelenik meg hozzá, s ezek mind-mind növelik méretét.
Képnézegető tulajdonsága mellett képernyővédőt és slideshow-kat is készíthetünk vele, és mivel mindezt exe (futtatható) formában is elmenthetjük, így a bemutató olyan gépen is lejátszható, ahová nincs felinstallálva a program. A thumbnail készítésekor html oldalakra is kimenthetjük a képeket, tetszőleges méretben és háttérszínnel. Az IrfanView hang- és videoállományokat is lejátszik, ikonokat (ico) készíthetünk vele, valamint támogatja az Adobe 8bf kiterjesztésű fájljait, azaz Photoshop szűrők használatát is lehetővé teszi. Emellett akár szkennelhetünk is a programmal, beépített TWAIN driverének köszönhetően (lehetőség van komplex batch-szkennelésre is), ráadásul a kötegelt munka (batch) sok funkciója jobb, mint amit más drága képfeldolgozó programban láttunk.
Nem mindenki tudja, hogy az IrfanView volt az első olyan képnézegető, amely támogatta a Multiple Gif (gif animáció) és a Multipage TIFF (több oldalas tiff) formátumokat, valamint a fentebb már említett ICO (ikon) fájlokat.
Természetesen a program RGB formátumban jeleníti meg a képeket, tehát egyelőre a CMYK formátumot (bár megjeleníti, de nem helyesen) nem kezeli. A legújabb verzióba egyébként bekerült egy új funkció, amely lehetővé teszi RGB alapú JPG és TIFF fájlok esetében a színprofilok használatát, ami már hatalmas előrelépés a professzionális képnézegető útján, és ha a CMYK-t is sikerül integrálni, akkor minden bizonnyal az egyik legjobb képnézegetővé válik az IrfanView.
Hogy még mi más van tervbe véve az IrfanView tökéletesítésére, azt magától a kreátortól, Irfan Skiljantól tudtuk meg.
Techline: Mindenekelőtt bemutatkoznál az olvasóinknak?
Irfan Skiljan: Természetesen. Irfan Skiljan vagyok. Boszniában születtem, de 1992-től Ausztriában élek. A munkám nagy részét az teszi ki, hogy az IrfanView-val kapcsolatos fejlesztéseket és e-mailezést bonyolítom. Ezen kívül más projekteken is dolgozom egyéb cégeknek.
Techline: Az IrfanView egy hihetetlenül gyors képnézegető, emellett felhasználóbarát a kezelőfelülete, feltehetően ez indokolta nagyon gyors elterjedését a PC-s körökben. Elmondanád, hogyan kezdődött az egész? Mikor és miért döntöttél úgy, hogy képnézegetőt fejlesztesz?
Irfan Skiljan: Bécsben kezdődött, valamikor 1995-ben, amikor még az egyetemre jártam. Az első „hivatalos" verzió 1996-ban jelent meg. Azokban az években nem sok képnézegető volt PC-re, és valami mindig hiányzott belőlük, amire nekem és kollégáimnak szükségünk volt. Ezért elhatároztam, hogy fejlesztek egy olyan egyszerű JPG-nézőt, ami azt tudja, amit mi szerettünk volna. Elkészítettem a programot, és megmutattam a kollegáimnak. Nagyon tetszett nekik, és további listát adtak amelyben még több funkció és fájlformátum kezelésére volt igény. Hát valahogy így indult a fejlesztés, aminek persze azóta sincs vége.
Techline: Az elmúlt évek során több tucat program átfutott már a kezünk között, mind PC-s mind Mac-es applikációk, de ha egy olyan feladat előtt álltunk, ahol több ezer képet kell gyorsan és egyszerűen átkonvertálni vagy módosítani, mindig az IrfanView-nál kötünk ki. Valószínű, hogy a program sikerének a kulcsa a sebesség. Szinte másodpercek alatt betöltődik, és nagy képeket is jóval gyorsabban nyit meg, mint más programok.
Hogyan tudod fenntartani egy ilyen komplex program kis méretét, hiszen ha a pluginokat nem nézzük, akkor az IrfanView mérete alig több, mint 1 Mbájt?
Irfan Skiljan: Igen így van, a méret, a sebesség és a stabilitás a legfontosabb, amit mindig szem előtt tartottunk. Nem mindig könnyű a program fejlesztésénél a kis méretet megtartani, de mindig van arra lehetőség, hogy itt-ott optimalizáljuk a kódot, vagy hogy a kevésbé használt funkciót pluginokba tegyük át.
Techline: Az új 4.10-es verzióban rengeteg újdonságot fedezhetünk fel, legfontosabb talán a rajzoló funkció (IrfanPaint), a színprofilok kezelése, FLA-fájlok megjelenítése vagy a PDF-be való exportálás. Egy új plugin (aaPhoto, www.log69.com) – mellesleg egy magyar fejlesztő munkája – szintén helyet kapott a programban. Ez a kis alkalmazás az IrfanView-n belül korrigálja a képek színeit, például egy régi fényképnél megpróbálja visszaállítani az eredeti színeket, hasonlóan a Photoshop Auto Adjust funkciójához.
Természetesen emellett még rengeteg hasznos funkció is belekerült a programba más programozóktól is. Hogyan találod meg ezeket a fejlesztőket?
Irfan Skiljan: Nem én találom őket, ők keresnek meg engem, és ez remek dolog. Nem könnyű jó programozókat találni, főleg olyanokat, akik szívesen készítenek a szabadidejükben jó pluginokat. Sokan megígérik, hogy csinálnak ilyen vagy olyan kiegészítőt, de azután nem hallok róluk többet. Bizony, ez is előfordul.
A szoftvert úgy készítettük el, hogy lehetőséget ad új pluginok készítésére, amelyeket könnyű a programba implementálni. Például egy új fájlformátumot vagy egy effect plugint nem nehéz megcsinálni, de az új Paint plugin már sokkal bonyolultabb, ahhoz már a program magjába (core) is bele kellett nyúlni. Az elmúlt 1-2 évben rengeteg új plugin készült, és az 50 pluginból 10 más programozók munkája.
Techline: Számomra a programban a legfontosabb funkció a kötegelt munka (batch). Amikor a programon belül nyomunk egy „B" betűt, elénk tárul egy ablak, amelyben bonyolult kötegelt műveleteket végezhetünk. Ezek sokszor más nagyobb programok képességeivel vetekednek. Azt hiszem ez a másik olyan erőssége az IrfanView-nak, ami más nagyobb alkalmazások konkurenciájává teszi. Van kilátás arra, hogy ezek a batch-funckiók szélesednek és több mindent lehet majd automatizálni a programmal?
Irfan Skiljan: Igen, vannak kérések erre vonatkozóan is. Mindig megvárom a programmal kapcsolatos visszajelzéseket, kéréseket és azok alapján döntjük el, mit fejlesszünk rajta tovább. Néha meg kell változtatni ehhez a programmagot is. Vannak olyan elvárások is, hogy az Image menüben lévő dolgok is jelenjenek meg a Batch-ablakban, hogy ezeket a műveleteket is el lehessen végezni kötegelt munkafolyamat formájában.
Techline: Mi az, amire a legbüszkébb vagy az IrfanView-ban? Mit szeretsz rajta a legjobban?
Irfan Skiljan: Nehez erre válaszolni, 11 éves fejlesztőmunka után. Olyan ez, mint amikor egy idő után a sakkprogram megveri a megalkotóját. Én már szinte csak az alapműveletekre használom a saját programomat: a gyors képnézegetésre. Jó, hogy van egy ilyen gyors, kompakt és stabil kis program, mint az IrfanView, aminek a használata millióknak okoz örömet. Ez tesz engem boldoggá és büszkévé.
Techline: Említettük már, hogy az IrfanView-ban sok filter is van, sőt lehetőség van Photoshop (8bf) filterek futtatására. És ami még ennél is több, akár készíthetünk ilyen filtereket a Filter Factory használatával. Az új verzióban megjelent egy új plugin - egy olasz programozótól -, amely az IrfanPaint nevet viseli. Ez a plugin (az F12 gomb megnyomása után) megjelenít egy Photoshopból ismerős Eszköz palettát, amellyel rajzolhatunk a képre. Ez nagy lépés a program fejlődésében, hiszen ez a szerkesztő funkció már a képnézegetőkre, hanem inkább a nagyobb grafikai alkalmazásokra jellemző.
Mindez azt is jelenti, hogy az IrfanView fejlesztése elindult az editorok útján, és a jövőben már nem is képnézegető, hanem képmontírozó program lesz?
Irfan Skiljan: Valószínűleg nem. Az IrfanView képnézegető, és az is marad. A felhasználók azért szeretik, mert gyorsan és egyszerűen lehet vele képeket nézni, képes albumokban böngészni. A Painthez hasonló funkciók jók, de megtartjuk őket a plugin szintjén, és nem olvasztjuk bele teljesen a programba.
Techline: Ez a program a sebességével és egyszerű használatával a Macintosh platformon is remek kis alkalmazás lehetne. Nagyon nehéz olyan gyors és hatékony képnézegető programot találni Mac-re, ami összevethető lenne az IrfanView képességeivel. (Talán a Xee vagy a Graphic Converter.) Én a munkám nagy részében Mac előtt ülök, és az egyedüli ok, amiért megtartottam PC-met, az IrfanView volt, mivel a program egyelőre csak PC-n fut. Lehetséges, hogy valamikor a jövőben a Mac felhasználók is futtathatják gépeiken az IrfanView-t?
Irfan Skiljan: A hasonló e-mailekre ilyenkor azt szoktam válaszolni, hogy talán, egyszer, mivel ez nagy munka lenne. A Linux felhasználók is akarnak egy nekik írott verziót. Megpróbálom klónozni magamat jövőre és minden platformra írok egy verziót :)
Techline: Miért nincsen beépített CMYK-támogatás az IrfanView-ban, és miért nem lehet PDF dokumentumokat megnyitni a programban? Ennek talán valamiféle licencelési okai vannak? Hiszen ezzel a két feature-rel a professzionális felhasználásra is alkalmassá válna a program.
Irfan Skiljan: A CMYK nagyon bonyolult dolog. Egyszer majd megpróbálom megcsinálni.
A PDF-nek pedig mennie kell, ha installálva van az AFPL Ghostscript.
(A szerkesztő megjegyzése: Ez valóban így van: a Ghostscript installálása után az Irfanview megnyitja a PDF-t.)
Techline: A PC-s programok általában 30 napos verziókkal vagy valamiféle butított demó verzióval jelennek meg, és miután a felhasználó kipróbálta, megveheti a teljes áru verziót, már a korlátozások nélkül. Nem túl gyakori, hogy egy szoftver tényleg ingyenes. Ez a filozófia inkább a Linux vagy Unix körökben ismert, gondoljunk csak a GNU licences szoftverekre, amelyek igyen használhatók. Miért ingyenes az IrfanView?
Irfan Skiljan: Az IrfanView ingyenes egyéni felhasználóknak vagy iskoláknak, egyéb humanitárius szervezeteknek, de nem ingyenes a cégeknek. Magánszemélyeknek általában nincs pénzük külön-külön minden szoftvert megvásárolni, míg a cégek ezt megtehetik.
Techline: A szoftverpiacon gyakran megesik, (különösen az ingyenes és gyorsan terjedő alkalmazások esetében), hogy nagyobb cégek szemet vetnek rá, és be akarják kebelezni.
A „nagy hal megeszi a kis halat" elv alapján, téged még nem kerestek meg nagyobb cégek, és nem kértek, hogy dolgozz nekik? Nem ajánlottak föl esetleg pénzt, cserébe a fejlesztés leállításáért?
Irfan Skiljan: De igen, kaptam néhány ilyen ajánlatot, de ezekről nem beszélhetek.
Techline: Köszönjük, hogy a rendelkezésünkre álltál, és további sok sikert a fejlesztéshez.
Irfan Skiljan: Én köszönöm.