2007. október. 02. 11:22 MTI Utolsó frissítés: 2007. október. 02. 11:13 Tech

Új orosz űrközpont Indonéziában

A Pápua-Új-Guinea partjainál fekvő, de Indonéziához tartozó Biak szigetecskén új orosz űrközpont épül, amelyről teljesen újszerű módon, a levegőből indítják majd a szputnyikokat Föld körüli pályára állító rakétákat - adta hírül az Izvesztyija című moszkvai lap.

A Légi indítás (Vozdusnij Sztart) elnevezésű társaság elnöke, Anatolij Karpov elmondta: a légi indítás a földitől eltérően nem követel meg hatalmas infrastruktúrát, így jóval olcsóbb a hagyományos rendszernél, továbbá olyan országok számára is lehetővé teszi szputnyikok felbocsátását, amelyek nem rendelkeznek saját űrrepülőtérrel. Az elemzések szerint a következő tíz évben a világon legalább 600 szputnyik felbocsátására lesz igény.

A légi indításhoz egy e célra átépített An-124 teherszállító repülőgépre van szükség, amely bármely repülőtérről elindulhat, továbbá egy szintén átalakított interkontinentális ballisztikus rakétára. Tízezer méteres magasságban a repülőgép kiengedi a rakétát, amelynek hajtóművei ezután indulnak be. Az An-124 ráadásul nem csak egy szputnyikot hordozó rakéta, hanem akár egy többszöri felhasználásra készült űrhajó súlyát is elbírja.

Lényegében a földi indításhoz képest a légi indításnál a hordozórakéta első fokozata helyett sokszor alkalmazható repülőgépet használnak. Így 800-900 kilogrammos szputnyikot is Föld körüli pályára lehet állítani, az eddigiekhez képest jóval csekélyebb energia, illetve nyersanyag felhasználásával.

Az Izvesztyija szerint az új repülőtér építéséről Vlagyimir Putyin elnök állapodott meg néhány hete tett indonéziai látogatásán, s a napokban egyeztették a technikai részleteket is. Ez megnyitja az utat a szükséges infrastruktúra kiépítéséhez, amelybe Indonézia már 25 millió dollárt fektetett.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.