Wiki-City: interaktív városélet
Azt megmondják a közlekedési hírek, hogy merre van dugó a városban, de azt, hogy hol lehetne nyugodtan meginni egy kávét, már nehezebb megtudni. Ez azonban hamarosan megváltozhat.
A bostoni MIT (Massachusetts Institute of Technology) SENSEable City Laboratory részlegében olyan kutatások folynak, amelyek valós idejű képet adnak a nagyváros lüktetéséről, életéről - írja a Techline. A projekt neve Wiki-City, kísérleti résztvevői – tudtukon kívül – a városlakók, illetve elektronikus készülékeik.
Minden és mindenki sugároz
A város, akárcsak egy élőlény, a maga sajátos ritmusában éli mindennapjait. Ezt a lüktetést már eddig is tanulmányozták, ám az eddigi felmérések nem voltak igazán megbízhatóak, épp az állandó változásból adódóan. Az elektronikus eszközök számának ugrásszerű növekedése azonban új lehetőségeket adott a kutatók kezébe. A Wiki-City projekt lényege: az elektronikus eszközök által kibocsátott jeleket megjelenítik egy műholdas térképen, amit bárki megnézhet az interneten. Ebből a térképből reális áttekintés nyerhető a város mindenkori állapotáról, hiszen minden és mindenki sugároz, gondoljunk csak a közlekedési lámpákra, az MP3-lejátszókra, a GPS készülékekre és persze a mobiltelefonokra, amelyek hovatovább kötelező tartozékok mindenki számára.
A műholdas várostérképen pontként, vonalként, eltérő színenként jelennek meg a mozgások, így egyetlen pillantással felmérhető, hol vannak sokan, milyen a forgalom, illetve mely városrészek kihaltabbak.
A cikk folytatását a Techline-on olvashatja.
Tovább>>