Elveszthetik típushibájukat az LCD monitorok
Figyelője helyzetétől függően alakítja belső szerkezetét egy taiwani fizikusok által kifejlesztett folyadékkristályos képernyő. A meglepően egyszerű ötleten alapuló technológia egy kamerát alkalmaz annak érdekében, hogy a legtisztább képet mutassa, akárhonnan is nézik.
Szemből tökéletes, oldalról jellegzetes © sxc.hu |
A kínai Nemzeti Chiao Tung Egyetem két fejlesztője, Wayne Cheng és Chih-Nan Wu ezt a problémát orvosolja új fejlesztésével. Prototípusukon egy miniatűr kamera figyeli a képernyő előtt ülő személy helyzetét. Ebből egy szoftver kiszámolja, miként kell a képernyőt alkotó folyadékkristályok állását változtatni. A kristályok ugyanis egyfajta szelepként működnek, állásuktól függően változik az, hogy mennyi fényt engednek át, azaz az egyes képpontok mennyire világosak.
Oldalról nézve a képernyőt megváltozik a kristályok és a néző által bezárt látószög, ezáltal csökken a képernyőn látható kép világossága és kontrasztja, következésképpen élessége és színei is. Cheng és Wu szerint könnyen lehet orvosolni az LCD képernyők ezen problémáját, fejlesztésük következő fázisában már infravörös szenzoros megoldáson dolgoznak. Elképzeléseik szerint ötletükből elsősorban az orvosi scanekkel és röntgenfelvételekkel dolgozó egészségügyi dolgozók profitálhatnak.