Megvan az univerzum legnagyobb bolygója
Az univerzum legnagyobb bolygóját fedezte fel tőlünk 1400 fényévnyi távolságra, a Herkules csillagképben egy Naprendszerünkön kívüli bolygókat kutató nemzetközi csillagászcsoport.
A gigászi gázlabda húszszor nagyobb mint a Föld és olyan kicsi a fajsúlya (0,2 gramm/köbcentiméter), hogy úszna a vízen. Napjától mindössze 7 millió kilométerre kering, hőmérséklete mintegy 1300 Celsius-fok, és mivel minden 3,55 napban megfordul csillaga körül, egy gigabolygó-év rövidebb mint egy földi hét – írták a felfedezők az Astrophysical Journal című szaklap legutóbbi számában.
A TrES-4 elnevezésű bolygót az amerikai Lowell obszervatórium kutatócsoportja fedezte fel tavaly tavasszal, s a szenzációs hírt később más obszervatóriumok is megerősítették. A Naprendszeren kívüli bolygókutatás a Transatlantic Exoplanet Survey (TrES) távcsőrendszer segítségével folyik. A programban résztvevő három obszervatórium egyike a Lowell.
„A TrES-4 egy százalékkal elsötétíti napjának fényét, valahányszor elhalad előtte. Teleszkópjainkkal és megfigyelő technikáinkkal mérni tudjuk ezt a csekély visszaesést a csillag fényességéből, így következtetünk a planéta létére” – nyilatkozta Georgi Mandushev, a Lowell obszervatórium kutatásvezetője.
A tudósokat különösen az ejtette csodálatba, hogy hogyan lehet ekkora méretű egy bolygó. A vizsgálatok alapján főként hidrogénből álló planéta 70 százalékkal nagyobb mint a Jupiter, naprendszerünk legnagyobb égiteste. A tudomány mai állása szerint nagyon nehéz magyarázatot találni egy ekkora bolygó létezésére.
Mandushev és csoportja szerint elképzelhető, hogy még egy bolygó található ugyanabban a csillagképben: "Nem tudjuk biztosan, hogy mi zajlik arrafelé. Valójában lehetséges, hogy egy másik bolygó is van ott, ami hihetetlen" – fogalmazott a csillagász.