Aukciós oldalon kereskednek a szoftverek biztonsági réseivel
A szoftverek biztonsági hibáit felfedező fejlesztők egy kifejezetten erre a célra létrehozott aukciós oldalon értékesíthetik felfedezéseiket.
Az informatikai biztonsággal foglalkozók körében ismert tény, hogy a szoftverek sebezhető pontjainak valóságos piacuk van a földalatti digitális mozgalmakban. Ezek az információk jelentős összegekért cserélnek gazdát, s ennek nyomán további jelentős károkat okoznak a felhasználóknak.
2006 elején például a Kaspersky Labs vírusirtó cég tudomására jutott, hogy orosz hackerek közt a Windows WMF hibái 4000 dollárért keltek el. A hibát hetekkel azelőtt "dobták piacra", hogy széles körben ismertté vált volna, s jóval azelőtt, hogy a Microsoft lépéseket tett volna kijavítására.
A szoftvercégek információcseréjének és gyorsabb fejlődésének elősegítésére létrejött WabiSabiLabi független aukciós ház célja, hogy kirántsa a talajt az illegálisan tevékenykedő digitális betörők alól úgy, hogy valóságos és legális piacot teremt a felfedezett hibák értékesítésére, s a hibákért várhatóan a szoftverfejlesztő cégek is hajlandóak lesznek fizetni. Reményeik szerint ezáltal a beláthatatlan mennyiségű biztonsági hiányosság és a megszüntetett hibák száma közötti különbség a jelenleginél sokkal dinamikusabban csökkenhet - írja a BBC.
„Az aukciós oldallal az a szándékunk, hogy a biztonsági szakemberek
URLguru |
Egy biztonsági hiba felfedezését és közzétételét követően a WSLabi ellenőrzi a hiba valódiságát, majd az aukciós felületen megkezdődhet a licit, s a legtöbbet kínáló megveszi a hibát – esetleg annak kiiktatási módját – a felfedezőtől. A WSLabi üzemeltetőinek ígérete szerint minden hibavásárlót előzetesen ellenőriznek, nehogy rossz kezekbe kerüljenek az információk. Az első kikiáltott hibákért 500 és 2000 euró közti összeget kaptak a szakemberek.
A WSLabi mellett több más cég is vesz szoftverhibákat, igaz, nem aukciós jelleggel. Többek közt az iDefence és a Tipping Point fizet a sérülések felfedezőinek, míg a The Mozilla Firefox Alapítvány – a Firefox fejlesztője – minden hibabejelentésért 500 dollárt és egy pólót ad cserébe.