Mesterséges intelligenciát kapnak a biztonsági kamerák
Biztonsági cégek és kutatók régóta dolgoznak olyan megoldásokon, melyek nem pusztán kamerára rögzítik a lencsék előtt lezajló eseményeket, de elemzik és értelmezik is azokat.
Közbelépni nem tudnak - még © sxc.hu |
A rendet felügyelő kamerák alkalmazása világszerte bevett a nagyvárosokban – a csúcstartó Nagy Britannia ahol egy átlagos brit lakos akaratán kívül naponta 400 kamera lencséje előtt halad el – forgalmas utcasarkokon, kiemelt jelentőségű kormányzati épületek környékén, de a készülékeket a gyorshajtók lefülelésére is felhasználják. Objektívek figyelnek a tömegközlekedési eszközökön, pályaudvarokon, épületek halljaiban, iskolákban, s természetesen a boltokban, áruházakban. A kamerák által felvett képeket jellemzően egy központi biztonsági szobában követik figyelemmel az őrök. Az új megoldások nyomán a biztonsági vállalatok azt remélik, kevesebb "adatfeldolgozó" őrre lesz szükség a jövőben, s több kamera elhelyezését és képük elemzését élőben lehet majd megoldani.
„A törvények betartását ellenőrző emberek a videó-megoldásokkal egyszerre több helyet képesek kontroll alatt tartani” – mondja Roy Bordes egy floridai székhelyű biztonsági cég alelnöke.
Chicagóban és Washingtonban már működnek olyan képrögzítők, melyek érzékelik, ha lövések dördülnek az utcán, Baltimoreban pedig a graffitizőkről képeket készítő, illetve azoknak figyelmeztető szöveget lejátszó eszközöket telepítettek.
A kaszinók a betérő játékosok arcát rögzítik, hogy így könnyebben kiszúrják a közismert csalókat a termekben, rulett-, és pókerasztaloknál.
Az intelligens megoldásokban utazó cégek szerint, az elemző képességgel párosított képrögzítés hozzájárulhat a repterek, kikötők s egyéb forgalmas helyek hatékony védelméhez. A kamerák képén megjelenő mozgás értelmezését algoritmusok segítik, melyek egy-egy dolog figyelésére vannak specializálva.
„Ha a kamerára, mint a szemünkre gondolunk, a számítógép melyhez csatlakozik, az agy szerepét tölti be” – mondja Patty Gillespie a képalkotásért és elemzésért felelős kutatásvezető az amerikai hadsereg kutató laboratóriumában, ahol manapság kiemelt figyelmet és forrásokat fordítanak, az intelligens megfigyelés fejlesztésére.
Rama Chellappa a marylandi egyetem mérnök professzora diákjaival olyan rendszert dolgozott ki, mely a járókelők járása alapján képes azonosítani azokat és kielemezni, az esetleg rosszban sántikálókat. Ezek a kamerák arra lettek „betanítani”, hogy a megfigyeltek listáján szereplőket felfedezzék járásuk sajátosságainak elemzésével, arcfelismeréssel és magasságuk megsaccolásával párosítva.
Bordes szerint ezeknek a vívmányoknak még komoly fejlesztésekre van szüksége, mielőtt széles körben bevethetővé lesznek, hiszen mi történik, ha valakit ok nélkül veszélyes elemként azonosít egy reptéri kamera, s a biztonsági intézkedés nyomán lekési a gépét. Thorha a biztonsági rendszerekben az emberi jelenlét fontosságát emeli ki, hiszen lehet, hogy valaki egy tiltott területre nem rossz szándékkal keveredik, csak egyszerűen eltévedt. Ráadásul a kamerák csak felfedezni képesek a leselkedő veszélyt, megakadályozni soha, s ma még azt sem képesek elárulni, hogy a felvételen látható ember kabátja alatt robbanóanyagok lapulnak, vagy egyszerűen csak egy testesebb személy került lencsevégre.