Pozitív emberi energiahullámok hajtják a jövő pacemakerét
Az ember belső rezgései hajthatják azokat a csöppnyi generátorokat, melyek a jövőben a szívritmus szabályozó pacemakereket működtethetik majd.
© AP |
A generátor létrehozói szerint megoldásuk tízszer hatékonyabb, mint bármely hasonló eszköz. A csöppnyi ketyere, mely kevesebb mint egy köbcentiméter méretű, a körülötte lévő világ rezgéseit használja fel energiatermelésre úgy, hogy egy konzolos tartó ide-oda ingázva mágnesesen töltődik.
„Noha így csak mikrowattnyi energiamennyiség termelhető, az is több mint elég szenzorok működtetésére” – mondja a fejlesztést vezető dr. Steve Beeby a Southamptoni Egyetem tudósa.
„A vezetéknélküli szenzorok legnagyobb előnye, hogy a vezetékek és az elemek eltávolítása után olyan helyekre is felszerelhetővé váltak, melyekre azelőtt nem volt lehetőség. Ráadásul a csöppnyi generátornak hála több szenzort is felszerelhetnek, mert nem szükséges több azok energiaellátásának folyamatos ellenőrzése és az elemek cseréje" - teszi hozzá a szakemeber.
Beeby találmányát először egy légkompresszorba szerelték be, de a jövőben kiválóan alkalmas lehet önellátó orvosi készülékek működtetésére is. A pacemakereknek megvan ugyanis az az előnye, hogy a szívverés által bőven termelődik annyi energia, amennyi a generátor ellátáshoz szükséges.
További felhasználási területe lehet például vasúti és közúti hidakra szerelése, melyeknek állapotáról folyamatos információt adhat a közlekedésfelügyeletnek.
A fejlesztés az EU 14,3 millió eurós Vibration Energy Scavenging projektjének támogatásával készült, melynek fő kutatási iránya a környezet hullámainak hasznosítása energiatermelésre.