2007. július. 06. 12:34 techline.hu Utolsó frissítés: 2007. augusztus. 24. 07:30 Tech

20070625_atlantis_iss_hopajzs_pc_landolas

Kéthetes kiküldetése teljesítése után késve és az eredetitől eltérő helyszínen, de sikeresen landolt az ISS Nemzetközi Űrállomásról visszatért Atlantis űrrepülő.

Landol az Atlantis egy
korábbi küldetés után
© AP
A mojave sivatagi Edwards Légi Bázisra helyi idő szerint 12 óra 49 perckor érkezett meg az űrrepülő, több halasztást és célmódosítást követően. Az eredeti tervek szerint ugyanis a floridai Kennedy Space Centerben szálltak volna le az asztronauták.

A legénység tagjai közt Sunita Williams új rekordot állított fel, megdöntve az eddigi legtöbb időt az űrben töltő női csúcsot, miután 195 napot töltött az űrállomáson. Ráadásul egy másik csúcsot, a leghosszabb nő által tett űrséta rekordját is túlszárnyalta. „Amikor az ember hat hónapot tölt el valahol egyhuzamban, otthonává válik és nehéz megválnia tőle” – tette hozzá Williams kisasszony.

A Föld körül keringve az űrrepülő legénysége több űrsétát is végrehajtott, melyek során többek közt új napelemeket is csatlakoztattak az űrállomáshoz, az energiaellátás biztonságának növelése érdekében.

A leszállás nehézségei mellett ráadásul két nappal meg is nyújtották az űrmissziót, egyrészt az ISS orosz számítógépeinek hibái és a hőpajzs sérülése nyomán. A hőpajzson egy pici lyuk keletkezett június 8-án, de ezt az asztronauták egy űrséta során helyre is hozták. A missziót azonban tovább nehezítette, hogy a Nemzetközi Űrállomás alapvető funkcióit – így az oxigénellátást és a navigációt - ellenőrző számítógépei összeomlottak. Végül azonban a legénység sikerrel újraindította a komputereket néhány nap után.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.