Jönnek a gyümölcsmeghajtású autók
A gyümökcsökben lévő gyümölcscukor, vagyis fruktóz kiválóan alkalmas gépjárművek hajtására – állítják egy új kutatás eredményeire alapozva amerikai kutatók.
Az almában vagy narancsban lévő fruktóz sokkal több energiát tartalmaz, mint az etanol – írja a Nature című tudományos lap nyomán a BBC.
Mindezektől függetlenül egy brit tudós azt álítja, hogy mindenféle hulladéktermék – beleértve a plasztik szatyrot is – kiválóan használható biodízel üzemanyag-előállításra.
© sxc.hu |
A biodízel ellenzői szerint ez vészesen emelheti az élelmiszerárakat, így például a pálmaolajból készülő etanol és a kukoricából gyártott biodízel felviszi a termények árát és veszélyezeti a világ élelmiszerellátását.
Erre reagálva tette közzé a University of Wisconsin-Madison azt az elképzelését, hogy egyszerű gyümölcscukorból is kiváló üzermanyag készíthető, melynek bevetése ráadásul számos előnnyel jár az etanollal szemben.
A dimetil-furán nevű vegyületnek köszönhetően 40 százalékkal több energia nyerhető ki a gyümölcsbenzinből, mint az etanolból, ráaádul nehezebben is párolog el. A kutatók szerint a gyümölcsökből és növényekből közvetlenül is kinyerhető az energia de glükózból is előállítható.
Az új ötlet környezetre gyakorolt hatásáról további vizsgálatok szükségesek. Ha azonban ezen a teületen sem bizonyul rosszabbnak a gyümölcsbenzin, akkor komoly előnyre tehet szert ez a megoldás, leginkább versenyképes gyártási ára miatt, mely a biomassza előállítás tizedéért is megvalósítható. Midnennek a tetejébe, nem csak autók, de középtávon akár repülőgépek és számos egyéb jármű meghajtására is alkalmassá válhat - teszi hozzá Jeremy Tomkinson a brit National Non-Food Crops Centre tudósa.