2007. június. 06. 16:50 BBC Utolsó frissítés: 2007. június. 06. 16:51 Tech

Világszerte egyre keményebb az internetes cenzúra

Az Amnesty International (AI) szerint, hacsak nem történnek sürgős lépések az internet szabadságának fenntartása érdekében, világszerte jelentősen változhat az internet arculata.

A figyelmeztetést az Amnesty által szervezett konferencián kürtölték világgá, a cenzúrázott világháló-eléréssel élő országok netes szabadságharcosai - írja a BBC.

Az internetes elnyomás egy vírus, mely nemrég még csak egy maroknyi országban létezett, mára azonban több tucat országban fenyegeti a szólásszabadságot – közölte az AI.

Az Amensty szerint elfogadhatatlan, hogy az olyan internetes vállalkozások, mint a Google, a Microsoft és a Yahoo a profitszerzés érdekében hajlandók a tartalomszűrésben partnerként viselkedni és elnyomó kormányoknak behódolni. Ezek a cégek, amikor szembesítették őket a kormányokkal való egyezkedéssel, azzal védekeztek, hogy csak a helyi törvényeknek felelnek meg tartalmaik szűrésével.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

A nemzetközi jogvédő szervezet szerint növekvő problémát okoz a cenzúra erősödése. „A kínai modell, mely engedi a net használatát a gazdasági gyarapodás érdekében, de korlátozza szólásszabadságot, ma már több tucat kormány számára mintaértékű. Öt éve csak féltucat ország kormánya blokkolta egyes oldalak megtekintését és tartóztatott le bloggereket.” – közölte Tim Hancock, az Amnesty kampányának vezetője.

Egyre több internetszolgáltató hajlandó összejátszani a kormányokkal, piacuk növeléséért – teszi hozzá Hancock.

A legújabb Open Net Initiative jelentés szerint legalább 25 ország alkalmaz kormányzati szintű tartalomszűrést, többek közt: Azerbajdzsán, Bahrein, Burma, Etiópia, India, Irán, Marokkó és Szaúdi-Arábia.

A szűrés azonban csak a szólásszabadság korlátozására bevetett egyik eszköz, melyek mellett letartóztatások, internet kávézók és webes szolgáltatók bezárása, weboldalak törlése és fenyegetés is gyakran előforduló „megoldás”.

Legutóbb idén februárban egy 22 éves egyiptomi bloggert, Abdul Kareem Nabeel Suleimant négy év letöltendő börtönbüntetése ítélték mert kritizálta az iszlámot és becsmérelte az egyiptomi kormányfőt.

Az Amnesty International konferenciája melyet – Some people think the internet is a bad thing: the struggle for freedom of expression in cyberspace (Egyesek úgy vélik az internet rossz dolog: küzdelem a szólásszabadságért a kibertérben) – címmel rendeznek meg, olyan neves előadókat szólaltat majd meg, mint a Wikipedia alapítója Jimmy Wales.

Hirdetés