2007. május. 02. 08:57 MTI Utolsó frissítés: 2007. május. 02. 09:02 Tech

Útmutató muzulmán űrhajósoknak

Az űrben is be kell tartaniuk a vallási előírásokat a muzulmán űrhajósoknak – erre nézve útmutatást dolgoztak ki Malájziában abból az alkalomból, hogy októberben maláj űrhajós indul a Nemzetközi Űrállomásra.

Az űrben is naponta ötször kell imádkozni, és csakis az iszlám előírásainak megfelelően készült ételeket szabad fogyasztani – mondja ki többek között az útmutatás. A kérdéskörről tavaly tartott tanácskozás résztvevői meglehetősen toleráns álláspontra helyezkedtek. A napi öt imát például a Földön Mekka felé fordulva kell elmondani, ám az űrben tartózkodóknak "az aktuális lehetőségek szerint" kell Mekka felé fordulni. A Ramadán idején az űrben sem szabad enni napkeltétől napnyugtáig, de az űrhajósok "pótolhatják a böjti hónapot, amikor már visszatértek a Földre".

Bár elvileg csakis az iszlám által előírt módon elkészített étkeket szabad fogyasztani, az űrben – amennyiben az elkészítés módját illetően kételyek merülnek fel – csak mérsékelten szabad enni.

Mustafa Abdul Rahman, az iszlám fejlődés minisztériumának munkatársa ezzel kapcsolatban kijelentette: "Az iszlám előírásainak betartása a muzulmánok számára minden helyzetben, minden időben és mindenütt kötelező, és az, hogy az űrállomáson a földitől eltérő körülmények uralkodnak, nem akadályozhatja meg az űrhajósokat muzulmán kötelességeik teljesítésében".

Jelenleg két malájziai űrhajós készül fel a repülésre, s őket tízezer jelentkező közül választották ki. Nem ők lesznek azonban az első muzulmánok az űrben: e vallás követője volt a szaúdi Szultan bin Szalman herceg, aki a Discoveryn repült, valamint Anousheh Ansari Amerikában élő iráni üzletasszony, az első űrturista nő.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.