2007. április. 18. 06:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. április. 17. 15:32 Tech

A legjobb ingyenesen letölthető szoftverek III.

A sokoldalú, jól alkalmazható programok jellemzően rengeteg pénzbe kerülnek, azt azonban kevesen tudják, hogy számtalan, sok esetben a fizetős változatnál jobb képességű szoftvert találhatunk az interneten, ráadásul teljesen ingyen. Sorozatunk befejező részében további kiváló programokat ajánlunk olvasóink figyelmébe.

További ingyenes programok
Cikksorozatunk első és második részéi a linkek alatt találhatóak.
1. A legbiztosabb regisrty-karbantartó
Az ideális registry-karbantartó amellett, hogy megfelelően kezeli a felmerülő hibákat, nem okoz problémákat a folyamatokban. Ezeknek a kritériumoknak leginkább megfelelő alkalmazások megbízhatóan működnek, s csak azon registry-bejegyzések törlésére szorítkoznak, melyek egyértelmű zavart okoznak a gépen. Mindez csak azért fontos, mert a legtöbb ilyen szoftver pont annyi hibát javít ki, mint amennyit a futtatása során okoz. A fenti kikötések nyomán a legjobb választás Toni Helenius EasyCleaner nevű szoftvere (2,8 MB), mely a legfontosabb, már nem használt bejegyzéseket eltávolítja, de segít az ideiglenes fájlokat tartalmazó könyvtárak karbantartásában, s a duplán szereplő állományokkal is elbánik. Mint minden hasonló karbantartónál, az EasyCleaner esetében is fontos, hogy használata előtt mentsük a Windows Regisrty-t.

Ingyen szoftverek magyar verzióban
Az FSF Alapítvány jóvoltából a felhasználók számos, a cikkben is említett ingyenes szoftvert magyar változatban is letölthetik.
2. A legjobb BitTorrent kliens
A BitTorrent elképesztő gyorsasággal vált a legelterjedtebb letöltési formátummá, köszönhetően a sebességének és hatékonyságának. A számtalan kliens közül az egyik legsikeresebb a nyílt forráskódra épülő Azureus (8,6 MB), melyet esztétikus és könnyen kezelhető felülettel láttak el. A Java-alapú alkalmazásba rengeteg kiegészítő-funkciót sűrítettek bele, amely lehetővé teszi sok egyéb mellett saját decentralizált torrent-adatbázis építését is. Emellett számos plug-in is letölthető az Azureushoz, például RSS-támogatás, mely jelez, ha az általunk keresett fájl vagy médiatartalom megjelenik torrentként. Az Azureus ellen szóló egyetlen komoly érv, hogy gyors gép kell hozzá, különben a Java kódhasználat túl nagy részt emészt fel a számítási kapacitásból.

Jó alternatíva lehet a uTorrent (170 KB), amelyet ráadásul telepíteni sem kell, minimális teljesítmény-igénye van, és igen gyorsan működik. Hátulütője, hogy nemrég felvásárolta a BitTorrent.com, az a cég mely a elindította az új fájlcserélő-hisztériát (tehát a szabad internet híve) de egyre közelebb kerül a szerzői jogokért küzdő vállaltokhoz, s az amerikai szerzői jogvédő hivatalhoz a RIAA-hoz.

3. A legjobb ingyenes FTP kliens
Ismét egy szoftverkategória, melynek végtelen számú versenyzője van, sokszor változó élbollyal. Jelenleg mégis talán a nyílt forráskódú FileZilla (3,4 MB) a csúcsragadozó. Ez a kétablakos, felhasználóbarát program leginkább a korai WS FTP-re emlékeztet, melynek egyszerűsége csalóka lehet, hiszen funkcionalitásában igen gazdag. Oldalmenedzser, tűzfal és proxy támogatás, SSL és Kerberos GGS biztonsági megoldások, újraindíthatóság és drag and drop funkciók jellemzik. Ami a FastZillát naggyá teszi, az a gyorsasága és a megbízhatósága.

Amennyiben a FastZillát túlzottan minimalistának tűnik, érdemes kipróbálni a SmartFTP-t (3,3 MB), mely ugyan üzleti felhasználásra fizetős, de személyes, oktatási célú és non-profit használatra ingyenes.

4. A legjobb könyvtár szinkronizáló szoftver
Ebben a kategóriábann holtversenyben győztes a SyncToy 1.0 for Windows XP (844 KB), mely mint a neve is mutatja csak XP SP2-n fut. Ez azonban több mint egy szinkronizáló alkalmazás: másolhatunk, áthelyezhetünk, átnevezhetünk, és törölhetünk fájlokat több könyvár, vagy akár több gép között is. A program alapja egy előre definiált könyvtár-pár, melyek elnevezhetőek, s ha szinkronizálni szeretnénk, csak megjelöljük melyik könyvtárat szeretnénk a másikkal összeegyeztetni, s a folyamat már zajlik is. A szinkronizálás kétirányú is lehet, de arra is kérhetjük a gépet, hogy csak a később módosított fájlokkal írja felül a régebbieket. Ne feledjük, a SyncToy futtatása .NET keretrendszert követel meg.

A másik szintén kiváló szoftver a 2brightspark SyncBack-je (1,9 MB), mely Windows 98-tól kezdve működik, s akár FTP szerverrel is képes szinkronizálni. 


Mindenekelőtt a Gadwin cég PrintScreen-jének (1,1 MB) használata javallott, mely pontosan azt teszi, amire a felhasználónak szüksége lehet, anélkül, hogy számtalan sosem használt funkción kellene keresztülverekednie magát. Fontos, hogy a PrtScr gombbal elérhető, így nem kell észben tartani milyen gombokat kell használni, s emellett akár több képernyőnyi adatot is le tud menteni, mindegyiknek saját nevet adva.

Képlopó, toolbar, sebességmérő, TCP-optimalizáló (Oldaltörés)

5. A legjobb képernyőlopó

Alternatívaként javasolható a Screen Hunter, egy kereskedelmi forgalomban kapható termék, melynek „lite” verziója ingyenesen letölthető, s néhány funkcióval többel ruházták fel, mint a Gadwin termékét.

6. A legjobb kereső eszköztár
A kereső eszköztárak (toolbar) segítségével egyből a böngésző fejlécéből elérhető kedvenc keresőmotorunk. A két leghatékonyabb megoldás a Google Toolbar (447 KB) és a Yahoo Toolbar (3 MB). Az első a keresésben jobb, s van benne pop-up blokkoló, valamint webes űrlapokon használható helyesírás-ellenőrző is. Az utóbbiban spyware gátló van a felugró ablakok szűrése mellett.

A Yahoo terméke Internet Explorerre elérhető, Firefox-ra azonban csak a béta verzió készült el. A Google ezzel szemben már minden népszerű böngészőre elkészítette a saját verzióját. 

7. A legjobb internetes sebességmérő
A NetMeter (601 KB) mutatja az aktuális le- és feltöltési sebességet, melyek alapján akár heti és havi kimutatást is készít internetes adatforgalmunkról. A .NET keretrendszert alkalmazó felhasználóknak javasolható még a Codebox Software BitMeter II (806 KB) szoftvere. Ez egy több szolgáltatást nyújtó program, mely ez által kicsivel több erőforrást igényel.

8. A legjobb TCP optimalizáló
Legyen szó modemes vagy szélessávú elérésről, gyorsabb kapcsolatot érhetünk el, ha telepítünk valamilyen fel-, és letöltésvezérlő programot. Ezek közül a legjobb talán a MaxMTU, mely leegyszerűsítve arra törekszik, hogy a legnagyobb információkötegeket töltse le egyszerre, anélkül hogy azok sérülnének a folyamat során. Szakszerű használata azonban PC-értő felhasználót igényel.

Ha olyan szoftvert szeretnék, mely helyettünk optimalizálja a letöltést, a TCPOptimizer letöltése a legjobb választás. Ez az alkalmazás a telepítést követően felméri a helyzetet, s javaslatot tesz a számunkra legmegfelelőbb beállításokra, melyeket aztán egyetlen gombnyomásra végre is hajt.

Merevlemez-tisztító, rendszererőforrás-mérő, feladatkezelő, átnevező, letöltésvezérlő (Oldaltörés)

9. A legjobb merevlemez-tisztító
A CCleaner (1,4 MB) az első számú választás, mely igen egyszerű alkalmazásnak indult, de az újabb és újabb verziókat egyre több funkcióval vértezték fel, s ennek nyomán mára igen komplex rendszer-takarítóvá vált. Hatékonyan szabadítja fel a merevlemezeken lévő tárhelyet, a nem használt és ideiglenes adatok, cookie-k, lomtár bejegyzések, Windows  fájlok, telepítés előtti fájlok, gyorsítótárak, s egyéb fájlok törlésével, nem csak a böngészőkből de számtalan más alkalmazásból is.

Van azonban néhány dolog, amivel érdemes vigyázni a CCleaner kapcsán. Először is, a telepítés során elég agresszíven igyekszik olyan segédprogramokat is feltenni, amikre nincs szükség. Másrészt a fentebb leírtak nyomán a registry-k törlését érdemes „szakszoftverre” bízni, nehogy a végén többet ártson a nagytakarítás, mint amennyit használ.

10. A legjobb rendszererőforrás-mérő
A TinyResMeter (92 KB) egy icipici rendszermonitor, mely társaitól eltérően nem használ sok erőforrást, hogy azokról tájékoztasson minket. A CPU terheltségi adatain túl, opcionálisan képes mutatni a gyorsítótár használatot, a RAM terhelést, a lapozófájl használatot, az aktuálisan futó szoftverek rendszerigényeit, s számos további paramétert. A PrintScreen gomb megnyomására pedig az aktuális rendszerállapotról készít mentést.

11. A legjobb feladatkezelő alkalmazás
Sokáig a PrcView volt a leghatékonyabb eszköz, mellyel a PC-n futó alkalmazások gépigényét ellenőrizhete a felhasználó, de a Process Explorer (640 KB) letaszította a trónról. Ennek oka leginkább, a jobb megjelenítésben és a bővebb eszközkészletben keresendő. A két panelban futó program felső részében az összes aktuálisan futó alkalmazás látható, míg az alsóban a szoftvereket alkotó összetevők és DLL-ek gépigényét mutatja. Egy igen kényelmes kereső révén pedig, visszafelé is megtekinthető, hogy az említett komponensek mekkora teljesítményt kötnek le. A beállítások száma gyakorlatilag végtelen, ezek közül a felhasználók jellemzően csak nagyon keveset használnak ki. A Process Explorer legújabb, 10-es verziója, az eddigieknél is gyorsabb frissítést is kínál.

12. A leghatékonyabb átnevező-szoftver
Egy-két fájl átnevezése nem nagy feladat kézzel, de ha ipari mennyiségben, sok állománnyal kell ezt megtenni, nagy segítség egy erre tervezett szoftver. Itt van mindjárt a Lupas Rename 2000 (734 KB), mely Windows 98-tól kezdve telepíthető, s a kijelölt könyvtárban és az abban szereplő összes alkönyvtárban átnevezi a fájlokat. A fájlnevek változtathatóságának csak a fantázia szab határt, a név elejét, végét, dátumot, percet, bármit lehet módosítani, de akár fix szöveget is be tud illeszteni egyértelmű számozással. A Lupas kezeli akár a DOS fájlokat és a rejtett állományokat is. A kezeléshez szép kezelőfelület áll a felhasználó rendelkezésére, de van visszavonás funkció, előnézeti lehetőség is, vagy akár az MP3-ak tagelését is el lehet végezni a Lupas segítségével.

Pont ugyanilyen kényelmes és hasznos a Flexible Renamer (648 KB), mely sokban hasonlít a Lupas-hoz. Míg azonban a utóbbit picivel könnyebb kezelni, a az előbbi az MP3-ak tagelésében verhetetlen.

13. A legjobb letöltésvezérlő programok
A letöltőprogramok közül azok a leghatékonyabbak, melyek jól végzik a munkájukat, jól integrálhatóak a böngészőbe és nem kérdeznek feleslegesen. Jelenleg ezen kritériumoknak leginkább a Free Download Manager (1,59 MB) felel meg, mely az Internet Explorerbe, a Firefoxba és az Operába egyaránt szépen „belesimul”. A szoftver szimultán többrészes letöltést, könnyű újraindítást, hatékony időzítőt s tüköroldalakról történő letöltést nyújt sok egyéb mellett.

Aki alternatívát keres, ajánlható a FlashGet (1,43 MB), mely régen fizetős volt, egy ideje ingyenesen letölthetővé tették. Ez szintén egy mindent tudó letöltést segítő, mely szépen integrálódik, de egyesek szerint használata túl összetett.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.