A legjobb ingyenesen letölthető szoftverek I.
A sokoldalú, jól alkalmazható programok jellemzően rengeteg pénzbe kerülnek, azt azonban kevesen tudják, hogy számtalan, sok esetben a fizetős változatnál jobb képességű szoftvert találhatunk az interneten, ráadásul teljesen ingyen. Háromrészes sorozatunk első részében tizenkét kategória legjobbjait ajánljuk.
1. A legjobb ingyenes böngészőkIngyen szoftverek magyar verzióban Az FSF Alapítvány jóvoltából a felhasználók számos, a cikkben is említett ingyenes szoftvert magyar változatban is letölthetik.
A Mozilla szoftverek oldala itt,
Az OpenOffice magyar változata itt, a The Open CD oldalai pedig itt találhatóak.
Funkciók tekintetében jó választásnak tűnhet az Internet Explorer 7-es (IE) verziója, a Microsoft böngészője, amely azonban nem produkál túl biztató biztonsági mutatókat, leginkább azért, mert a legtöbb vírust és fertőző alkalmazást erre írják, hiszen ezt használják a legtöbben.
Remek alternatívát jelent azonban sok más kiváló böngésző mellett a Mozilla Firefox (5,6 MB), mely egyre elterjedtebb, biztonságosabb, és gyorsabban tölti le az oldalakat, mint az IE. Valamivel lassabban tölt be maga a szoftver, mint az IE, de ha egyszer elindult, kellően gyors. Ráadásul több mint 2000 ingyenes kiegészítőt tölthetünk le hozzá (add-ons), melyek sokat dobnak a kényelmen és a munka sebességén.
Hasonlóan jó választás az Opera (4,6 MB), mely minden más böngészőnél gyorsabban indul el és tölti le az oldalakat, sőt ennél is több: funkciókban gazdag, minden netes szabványt ismer és kezel. A Firefox add-on-jaihoz hasonló, úgynevezett widgetekkel spécizhetjük fel Operánkat, ezekből azonban nagyságrendekkel kevesebb lelhető fel.
2. A legjobb ingyenes vírusirtók
Ebben a kategóriában három hasonlóan jó alkalmazás közül választhatunk. Elsőként itt az AVG Antivirus 7.5-ös ingyenes kiadása, mely az 1991-óta létező szoftver legutóbbi verziója. Maga a vírusirtó, gyors, minimális számítási kapacitást emészt fel PC-nkből, rendszeresen, automatikusan frissül az általa ismert vírusok listája, ráadásul spam-szűrő is van benne.
Ugyanilyen hatékony választás az Avast! (8,8 MB), melynek azonban a Windows Media Playerre hajazó kezelőfelülete sokaknak túlzás. Hátránya, hogy az AVG-vel szemben bizonyos időközönként újból kell regisztrálni a terméket, ellenben nem jelentkeznek a konkurensnél időnként jelentkező frissítés-fennakadások.
A harmadik lehetőség az AOL Anti Virus Shield-jének (13,9 MB) telepítése. Ez a Kaspersky Lab AV alkalmazásának butított kiadása, mely nem csak AOL tagok számára érhető el ingyenesen. Ez azonban tényleg egy „light” verzió, mely az AVG-nél és az Avast!-nál kevésbé hatékony a rosszindulatú weblapokkal szemben, kevesebb beállítást tesz lehetővé, és nincs karantén részlege, sem visszaállítási opciója.
3. A legjobb Spyware/Adware eltávolítók
Néhány éve mindenki a SpyBot Search and Destroy-t és az Ad-Aware-t használt a gépre akaratunkon kívül feltelepülő alkalmazások eltávolítására, s bár ezek még ma is hasznos programok, de inkább másodlagos védelemre szolgálnak.
A rosszindulatú behatolók eltávolítására a védőprogramok egy új generációjának használata javallott, melyek aktív védelemmel és szélesebb felismerési spektrummal vannak felvértezve.
A Microsoft Windows Defender (6,4 MB), az óriás által még 2004-ben felvásárolt Giant Antispyware termékére épül, s annak ellenére, hogy azóta veszített hatékonyságából, továbbra is jó szívvel ajánlható. Gyenge pontjai talán az úgynevezett polimorf fertőzések területén érezhetőek leginkább, ezért érdemes a Defender mellé az AVG Anti-Spyware szintén ingyenes szoftverét is feltenni, és igény szerint időnként lefuttatni. A Defender komoly hátránya, hogy jelentős a processzorigénye.
Jó opció a Spyware Terminator (2,3 MB), mely hatékony aktív védelmet biztosít és mindenféle Windows operációs rendszeren fut, emellett figyelmeztet az esetleges támadások esetén. A kis alkalmazásnak van beépített spyware felismerője, de lehetővé teszi egy kiegészítő alkalmazás, az Open Source ClamWin beépülését is, s így kielégítő védelmet nyújt. Komoly hátránya, hogy scanneléskor jelentősen lassítja a gépet, habár nem annyira, mint a Defender.
4. A legjobb böngészővédő alkalmazás
Mindenki, aki böngészőjével az internetre lép, gyakorlatilag nyílt céltáblájává válik a titkon feltelepülő és önmagukat elindító alkalmazásoknak, melyek kisebb-nagyobb károkat okoznak, de legjobb esetben is adatokat gyűjtenek a felhasználóról és lassítják a gépet. Ennek elkerülésére a Sandboxie-t (310 KB) ajánlatos használni, mely, mint a neve is jelzi, egy „homokozó”, amely biztonságos környezetet hoz létre az internetezéshez. Magyarán minden, amit letöltünk a világhálóról, egy izolált közegbe, a „homokozóba” kerül előbb, s így a programok csak engedélyezést követően férhetnek hozzá a fájljainkhoz, vagy az operációs rendszerhez. Böngészést követően, egyszerűen kitörlünk minden a Sandbox által felfogott fertőzést, az eredmény pedig spywaretől, trójai behatolótól, a lenyomott billentyűket rögzítő rosszindulatú alkalmazásoktól, és egyéb fertőzésektől mentes internetezés.
5. A legjobb ingyenes tűzfal
hagyni a neten
Nincs alkalmazás, melynek kiválasztása jobban aggasztaná az átlagos felhasználót, mint a tűzfalé. Jelenleg az elérhető legjobb ingyenes tűzfal a Kerio Personal Firewall (7,3 MB), melynek használata a lehető legkevesebb bonyodalommal jár, miközben a leghatékonyabban véd. A Sunbelt Software által 2005 végén felvásárolt alkalmazás ingyenes és fizetős változata pontosan ugyanazt nyújtja, kivéve, hogy a 30-napos próba után néhány speciális beállítást nem engedélyez az ingyenes szoftver, s minden indításkor figyelmeztet az elévülésre. Ennek ellenére továbbra is hibátlanul véd.
Amennyiben a teljesítmény fontosabb, mint az egyszerű használhatóság, a Comodo (8 MB) tűzfal ajánlott. A jól megtervezett szoftver rengeteg beállítást tesz lehetővé, ráadásul a Kerióval ellentétben támogatja az internet-csatlakozás megosztását is. Riválisával ellentétben valamivel többet kérdez a felhasználótól, mely a tapasztalatlanok számára zavaró lehet. Ennek ellenére kiváló ingyenes választás, mely legalább Windows 2000 operációs rendszert igényel.
6. A legjobb trójai felismerő és eltávolító
Ebben a kategóriában a csúcstartó az AVG Anti-Spyware (6,17 MB), melyet korábban az Ewido fejlesztett, de a GriSoft időközben felvásárolt. S ugyan eredetileg trójai keresőnek és irtónak készült, az új tulajdonos törekvései nyomán spyware keresővé is bővült. Az Anti Trojan Software Reviews weboldal szerint, az AVG Anti-Spyware-e azon kevés szoftverek egyike, mely nagy hatékonysággal azonosítja a polimorf támadókat és az alkalmazásokat támadó trójaiakat egyaránt. Egyetlen hátránya, hogy az ingyenes verzió nem kínál aktív védelmet, így a fájlcserében utazóknak s egyéb nagy kockázatú alkalmazásokat futtatóknak ajánlott a teljes verzió megvásárlása.
7. A legjobb ingyenes rootkit kereső és eltávolító
A rootkitek különleges trójai vírusokat, vírusokat, és számos más káros alkalmazást elrejtő eszközök, melyek sajnos rendkívül hatékonyak. A rootkit-keresőknek hála, mégis kezd kialakulni a hatékony védelem ellenük. A legtöbb erre hivatott program mégis viszonylag mély technológiai ismeretet igényel, ez alól talán csak a BlackLight (808 KB) nevű képez kivételt, mely egyben az egyik leghatékonyabb is. Ez egy jelenleg béta verzióban, az F-Secure által kínált szoftver. Továbbra sem árt azonban óvatosnak lenni, ugyanis a BlackLight annak ellenére, hogy a legtöbb, a vírusirtók által fel nem fedezett rootkitet felismeri, a BlackLight sem kínál tökéletes megoldást.
8. A legjobb anonim internetezést biztosító szoftver
Számtalan oka lehet annak, valaki miért ragaszkodik a névtelenséghez a neten, szimpla paranoiától kezdve a személyiségi jogok védelméig. A legtöbb megvásárolható anonim netezésre szánt alkalmazás kiválóan működik, mégis az ingyenesen letölthető JAP az egyik legjobb a piacon. A JAP (107 KB) olyannyira jó – mondhatni túl jó –, hogy a német rendőrség 2004-ben kötelezte a fejlesztőket egy hátsó kapu megnyitására, a pedofil tartalmak kiszűrésére. Ezt azonban egy újabb per megnyerése után a fejlesztők tavaly eltávolították a rendszerből.
A JAP jó alternatívája lehet a Tor (4,6 MB), mely nem csak névtelen netezést, de fájlmegosztást, levelezést, azonnali üzenetküldést és IRC-t is nyújt. Az egyetlen bökkenő, hogy a Tor eredetileg az amerikai tengerészetnek készült, s így a mai napig van hozzá hátsó kapu, elvben a pedofil tartalmak szűrésére, valójában azonban ki tudja.
9. A legjobb ingyenes-alkalmazás letöltő oldal
Az Open CD oldala, ingyenes alkalmazások rendkívül széles tárházát teszi elérhetővé egyetlen oldalon keresztül. Számos itt fellelhető program kiválóan helyettesíti a fizetős irodai alkalmazásokat. Így az Abi Word a MS Word-jét pótolja, az Open Office az egész MS Office-t, a Thunderbird az Outlookot, a The Gimp az Adobe Photoshopot, míg a 7-zip a WinZip-et. Ezek telepítésével, s még néhány szoftverrel ebből a cikkből, kiválóan felszerelt gépet lehet telepíteni, egyelten forint elköltése nélkül. Az Open CD oldaláról minden program ISO CD formátumban letölthető.
10. A legjobb fájlmenedzser alkalmazás
Bár a Windows Explorer alkalmas egyszerű fájlkezelési feladatok elvégzésére, de ha komolyabb munka van láthatáron, mindenképp szükséges egy kétpaneles szoftver használata, mint például a Total Commander. A fájlmenedzserek közül a legjobb a Directory Opus, melyért sajnos fizetni kell. Az Opus legjobb ingyenes alternatívája az xplorer2 (899 KB), mely kezelőfelületében erősen hajaz a Windows Explorerre, így kezelését megtanulni gyerekjáték.
Komoly versenytársa is akad, az XYplorer (623 KB) személyében, mely a Mozilla Firefoxból, illetve az Internet Explorer legújabb, 7-es verziójából ismert füleket (tab) használja, s így kényelmesebb dolgozni vele, ha több könyvtárban egyszerre tevékenykedünk. Ellenben ha csak két panelre van szükségünk, kissé túlzás lehet. Külön plusz, hogy az XYplorerbe a valaha volt egyik legjobb fájlkeresőt építették be.
11. A legjobb ingyenes levelezőprogram
A Pop és IMAP kliensként is működő Thunderbird-öt (6 MB) az a Mozilla fejleszti, melynek a Firefoxot is köszönhetjük. Felszereltségében valahol az Outlook Express és az Outlook közt helyezkedik el, tehát aki Outlookot használ annak kis visszalépést, aki pedig Oultook Expresst, annak egy nagy felfelé ugrást jelent. Az utóbbit használóknak érdemes komolyan megfontolni a váltást, hiszen a Thunderbirdnek számos extra-szolgáltatása érhető el: spam szűrő, beépített RSS olvasó, színkód használat a különböző feladóktól érkező levelekre, gyors keresés a levelek közt, élő helyesírás-ellenőrző, Kerberos hitelesítés és automatikus frissítés, hogy csak néhányat említsünk. Emellett a Firefoxhoz hasonlóan, kisegítő alkalmazások révén még kényelmesebbé tehető például a Webmail add-on-al, mely POP3 hozzáférést biztosít web alapú levelezésünkhöz, így a Yahoo, a Hotmail, a Lycos, a MailDotCom, a Gmail és a Libero szolgáltatásaihoz.
12. A legjobb webalapú levelezéshez hozzáférést biztosító alkalmazások
Igazi többletet ad, ha a POP3 kliensen keresztül hozzáférhető a Hotmail, a Yahoo vagy egyéb webalapú levelezés, mely régebben igazán egyszerű volt, mára azonban a legtöbb szolgáltató ezt prémium előfizetéses felhasználói számára teszi csak elérhetővé, annak ellenére, hogy ez ma is lehetséges speciális segédprogramok segítségével.
Yahoo!-t felhasználóknak, az YPOPs! (1,48 MB) a megfelelő választás, hogy leveleiket Outlookon, Thunderbird-ön vagy Eudorán keresztül is elérjék. Szintén ingyenes és jóval rugalmasabb megoldás a FreePOPs (813 KB), mely a HotMail és a Yahoo! mellett sok ezer webmail szerverről képes lehívni a leveleket. A FreePOPs hátránya, hogy csak fogadni tud, levelet küldeni nem lehet rajta keresztül, rugalmassága és ereje pedig elsőre zavarba hozhatja a kevésbé tapasztalt internetezőt.
További opció lehet a MrPostman (1,5 MB), mely POP3 mellett MS Exchange 5.5-ről is le tudja hívni az üzeneteket. Beüzemelése ugyan kissé körülményes, de a részletes leírás nyomán megoldható feladat.