2007. április. 11. 07:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. április. 11. 15:07 Tech

A legjobb ingyenesen letölthető szoftverek II.

A sokoldalú, jól alkalmazható programok jellemzően rengeteg pénzbe kerülnek, azt azonban kevesen tudják, hogy számtalan, sok esetben a fizetős változatnál jobb képességű szoftvert találhatunk az interneten, ráadásul teljesen ingyen. Sorozatunk második részében újabb tizenkét kategória legjobbjaiból szemezgettünk.

Még több ingyen szoftver
Sorozatunk első részében további hasznos alkalmazásokat ismerhet meg. Tovább>>

1. A legjobb vágólap bővítő
Mivel a Windows vágólapja összesen egy elemet képes eltárolni egyszerre, s azt is elfelejti, ha újraindul a gép, gyakran lehet szükségünk munka közben vágólap szoftverre. Ezek lényege hogy a Mac-ekhez hasonlóan több kijelölést vagy elemet képesek egymás mellett megjegyezni, s akár az újraindított gépből is előhívni. IIyen a CLCL, a Clipboard Magic, a Clipboard Recorder, a Clippy 2001, a Detto, a DzSoft Past & Save és a Yunkee Clipper III - természetesen mind ingyen.

Amennyiben csak egy egyszerű vágólap-bővítményre van szükségünk, ne is kutassunk a Clipboard Recordernél (382 KB) tovább, mely 99 elemet képes megjegyezni, s felugró ablaka a Ctrl-Alt V billentyűparanccsal könnyen elérhető. Sok más mellett text, RTF, HTML, CSV és Bitmap formátumokat kezel, sőt képes számítógépek közt is átadni az információkat.

Ingyen szoftverek magyar verzióban
Az FSF Alapítvány jóvoltából a felhasználók számos, a cikkben is említett ingyenes szoftvert magyar változatban is letölthetik.
2. A legjobb ingyenes HTML-szerkesztő
Ebben a kategóriában sokszor cserélt gazdát a legjobb helyért járó elismerés, melyet jelenleg az Open Source Nvu (6,57MB) tudhat magáénak. A jó öreg Netscape Composer alapjaira épülő program kellően könnyen kezelhető - akár egy kezdő oldalépítőnek is - de kellően erős, hogy nagyobb oldalak tervezésére is alkalmazható legyen. Kezelőfelülete koncepciójában a Microsoft FrontPage-re hajaz, de szabványos kódokat használ. Az Nvu továbbá lehetőséget biztosít FTP-n keresztüli tartalomfeltöltésre, ennek működésével azonban nem minden felhasználó elégedett maradéktalanul. A Nvu természetesen nem képes a Dreamweaver maradéktalan pótlására, de ingyenessége és könnyű kezelhetősége sokakat megnyerhet.

3. A legjobb spam-szűrő kezdő felhasználóknak
Ebben a kategóriában nehéz győztest hirdetni, mert a felhasználó könnyen kezelhető, de hatékony szűrőt szeretne, miközben a legtöbb ingyenes spam-kezelő alkalmazás telepítése és használata összetett feladat. A legjobb ilyen termék egy fizető alkalmazás limitált (shareware) változata, a MailWasher (3,05 MB).

Ez a program egy előnézet-alkalmazás, mellyel azelőtt pillanthatunk bele leveleinkbe, hogy azokat letöltenénk a gépünkre. A szoftver nagy előnye, hogy azelőtt törölhető a levélszemét, a vírusos fájlok és a felesleges nagy csatolt fájlok, hogy azok megközelítenék a felhasználó PC-jét. Az alkalmazás a gyors áttekintést elősegítendő, külön jelöli az összes általa veszélyesnek vagy kártékonynak ítélt küldeményt. A MailWasher működése egyszerű elven nyugszik, így az informatikában kevéssé járatos felhasználó számára kiváló megoldás levelezése biztonságossá tételére. Az alkalmazás Free és Pro verziói között a leglényegesebb különbség, hogy az utóbbi több emailcím szűrését is lehetővé teszi, míg az előbbi csak egyet tart rendben.

Spam-szűrő, popup-blokkoló, képnézegető, offline kereső (Oldaltörés)

4. A legjobb spam-szűrő gyakorlott felhasználóknak
Az interneten járatos szörföző jellemzően olyan „tanuló” szűrőt szeretne, mellyel nem kell foglalkozni, miközben az hatékonyan törli a kéretlen leveleket, viszont soha nem töröl fontos küldeményeket. Ezen kritériumokat legbiztosabban a Bayesian statisztikai megközelítést használó szoftverek, mindenek előtt a POPFile (4,3 MB). Ez a nyíltforráskódú  program kategóriájában az első, amelyik az említett módszert alkalmazza, emellett proxy levélszerverként működik, s ez által bármely POP kiszolgálóval együttműködik. A POPFile telepítése kifejezetten csak gyakorlott felhasználóknak ajánlott. Aki Outlookot használ, számos Bayesian alapú ingyenes szoftver közül csemegézhet, ajánlható például a SpamBayes (3,6 MB) és K9 (113 KB). Fontos megemlíteni, hogy a statisztikai elvekre épülő spamszűrők a telepítést követően „tanulási” időn mennek keresztül, s csak néhány hét után nyújtanak igazán hatékony védelmet.

5. A legjobb ingyenes pop-up blokkoló
Bár az utóbbi időben minden böngésző beépített felugró ablak gátlót kapott, vannak kiváló alternatíváik is. Kellően erős gép mellett leginkább a The Proxomitron (1,38 MB) javasolható. Ezzel ugyanis nem csak a pop-upok, de a pop-underek, reklámok, flash-animációk, állapotsor-reklámok s bármely egyéb részei blokkolhatóak az oldalaknak, tetszés szerint. Kezdő internetezőknek mégis inkább a Google Toolbar ajánlott, mely szintén ingyenes és igen eredményesen működik.

6. A legjobb offline kereső alkalmazás
Néhány éve ebből a szoftver-típusból nem volt választék, mára azonban széles repertoárból lehet választani. Szoros versenyben mégis a X1 Enterprise Client (12,9 MB) viszi a prímet, mely a legvilágosabb sorrendben adja ki a találati eredményeket. Ez a szoftver tavaly még 99 dollárba került, de azóta magánhasználatra ingyenessé tették. Gyors és nem zabálja a memóriát, s eközben több mint 370 fájlformátumban, továbbá számos levelezőprogram tartalmában is képes keresni. Vállalati felhasználóknak az X1 ajánlott, illetve a Yahoo Desktop Search (5,3 MB), melynek a lelke szintén a X1. S illetlenség lenne szó nélkül elmenni a Google Desktop (2MB)mellett, amely szintén igen hatékonyan működik.

7. A legjobb ingyenes képnézegető
Ugyan a legtöbb felhasználó rögtön az IrfanView-t (874 KB) említené, van kényelmesebben kezelhető megoldás, az XNView (3,3 MB). Az Irfan-hoz hasonlóan az XNView is közel 400 féle grafikus fájlformátummal boldogul, melyeket több mint 50 formátumba képes átalakítani. Valóban gyorsan jeleníti meg az előnézeteket, s sebesen vált teljes képernyőre, valamint vetítési funkciója is van. Amiben sokkal jobb, mint a legtöbb képnézegető, hogy igen széles a képek manipulációját szolgáló eszköztár: állíthatunk élességet, színeket, átméretezhetjük a képet, szűrőket és effekteket adhatunk hozzájuk.

A XNView 44 nyelven hozzáférhető, de számtalan bővítménnyel tovább gazdagítható, ráadásul gyakorlatilag minden környezetben futtatható beleértve a Mac-et is.

Kép-, és szövegszerkesztő, képrendszerező, tömörítő (Oldaltörés)

8. A legjobb képszerkesztő
Egyértelműnek tűnik a nyílt forráskódú GIMP (7,7 MB), de mivel többen panaszkodnak kaotikus kezelőfelületére és ikonrendszerére, nézzünk kicsit jobban szét. A Photoshophoz szokott képmágusok számára a GIMPShop (7,4 MB) a jó választás, mely a GIMP szoftvermotorján fut, de az Adobe termékére hajaz a kezelőfelülete.

A kevésbé tapasztaltak számára mégis leginkább a Washington State University diákjai által fejlesztett Paint.net  (3,6 MB) javallott, mely rendkívül kifinomult alkalmazásra sikeredett, s ugyan annyira nem összetett mint a GIMP, de használata és telepítése is sokkal könnyebb. Egyetlen baja, hogy megköveteli a Microsoft .NET keretrendszerének használatát.

9. A legjobb digitális fénykép rendszerező
Szebb lenne a világ, ha több olyan, könnyen, kényelmesen és hatékonyan működő alkalmazás lenne, mint a Google által fejlesztett Picasa 2 (4,6 MB). Amikor először indul el, meglepően gyorsan megtalálja a gépeden fellelhető összes képes dokumentumot, s kronologikus sorrendben, egy felületen teszi elérhetővé azokat. Ezután akár azonnal indulhat is a vetítés.

Egy professzionális fotószerkesztő szoftverhez képest kevés szolgáltatással ruházták fel, de egy amatőr fotós számára szükséges minden funkcióval ellátták, így például a vörös-szem mentesítést egy gombnyomással elérhető. Egy egyszerű osztályozási módszerrel, minősíthetőek a fotók, s lehetőség van a kedvencek kiválogatására és a személyes mappák jelszóval történő védelmére is. A kis program végtelenül leegyszerűsíti képeink webes publikálását, a fotók CD-re írását, vagy a nyomtatást is.

10. A legjobb szövegszerkesztő
Gyakorlatilag végtelen számú szövegszerkesztő található a neten, melyek közül sok csak a Jegyzettömb (Notepad) helyettesítésére szolgál, míg vannak teljes funkciókészlettel ellátott szerkesztők is. Az első kategóriában talán az EditPad Lite (2,9 MB) a legoptimálisabb választás, mely egy Notepad-szerű kezelőfelület, osztott dokumentum ablakokkal, végtelen visszavonási lehetőséggel, amely bármekkora fájlokat képes kezelni.

A második kategória, vagyis a forrásszerkesztővel bővített Notepad-helyettesítő szoftverek közül, a Notepad++  (1,03 MB) használata ajánlatos. Ez mindkét célnak kiválóan megfelel, hiszen számos, a programozói munkát megkönnyítő funkciót rejtettek el benne, mint a több nyelven elérhető szintaxis-, és keretkiemelő, kereső, cserélő, vagy a makrórögzítő.

11. A legjobb tömörítő/archiváló
Hat kipróbált tömörítő közül (QuickZip, ICEOWS, IZArc, TUGZip, ZipGenius, 7-Zip) a nyílt forráskódú 7-Zip (1,05 MB) a befutó. Ez az egyetlen, mely képes volt megbirkózni egy Zipbe tömörített, több részre bontott RAR csomaggal. De ez volt szintén az egyetlen, mely értelmes hibaüzenetet közölt, amikor egy 256 biten kódolt WinZip archívumot kellett volna kicsomagolnia. A 7-Zip egyetlen hibája, hogy csak néhány tömörített formátummal birkózik meg, ezek a: 7z, ZIP, CAB, RAR, ARJ, GZIP, BZIP2, Z, TAR, CPIO, PRM és a DEB.

Amennyiben fontos a többi tömörített fájl kibontása is, érdemes kipróbálni az IZArc-t (3,1 MB), mely közel 50 fájltípust ismer, s kezel, beleértve az ISO, a BIN és az IMG formátumokat is.

12. A legjobb gyorsbillentyű alkalmazás
A gyorsbillentyű alkalmazások királya az AutoHotkey (1,75 MB), amelybe bármely szoftver bármely parancsa beprogramozható úgy, hogy billentyűparanccsal elérhető legyen. Legyen szó szoftverek indításától kezdve adott weboldal betöltéséig bármiről, sőt még kódtöredékek vagy szövegek is könnyedén hozzáférhetővé tehetőek vele. Az AutoHotkey egyetlen hátulütője, hogy használata tapasztalt felhasználót igényel.

A kezdő gépkezelőknek a PS Hot Launch VLL (707 KB) való, mellyel könnyedén beállíthatjuk, hogy egy-egy billentyű mely szoftvert indítsa, hogy meddig hangosodjon a zene, vagy egy gyakran használt szövegrészlet bárhová bemásolható legyen.