Emberi génnel módosított gyógyrizzsel kísérleteznek
Emberi gént tartalmazó, gyermekbetegségek gyógyítására szánt rizs termelésére adtak előzetes engedélyt a múlt héten az Egyesült Államokban - jelentette a BBC washingtoni tudósítója.
Egy kansasi kísérleti rizsültetvényen az anyatej kiválasztásáért felelős emberi gént tartalmazó rizs termelésébe kezdenek idén tavasszal, amennyiben arra az Egyesült Államok mezőgazdasági minisztériuma kiadja a végleges engedélyt.
A kísérlet mögött a Ventria Bioscience nevű vállalat áll, amely szerint a különleges rizsből gyermekbetegségek - hasmenés és kiszáradás - gyógyítására alkalmas gyógyszerek készülhetnek. A minisztérium egyelőre 1225 hektárnyi termőterületen hagyná jóvá a gabonaféle termesztését.
A kísérlet ellenzői azonban rámutatnak, hogy a szántóföldről a rizsmagok könnyen bekerülhetnek a táplálékláncba, ami beláthatatlan következménnyel járhat, ugyanis a génmódosított gabona élőlényekre gyakorolt hatását nem ismerik. "Nem ment keresztül a gyógyszer-ellenőrzési vizsgálaton. Tehát az ismeretlennel állunk szemben - valamivel, ami akár káros is lehet az ember egészségére" - hangsúlyozta Bill Freese, az amerikai élelmiszerbiztonsági központ munkatársa.
A kritikus hangok ellenére a hivatal ki fogja adni az engedélyt a kísérleti termelés megkezdésére - állította a BBC tudósítója, aki hozzátette: azt, hogy egy ilyen emberi gént tartalmazó termék végül kereskedelmi forgalomba kerülhessen az Egyesült Államokban, rendkívül szigorú ellenőrzési procedúra előzi meg.
A nyilvánosság március végéig nyújthatja be ellenvetéseit a tervvel szemben. Ám ha a minisztérium zöld utat ad a kutatásnak, a Ventria áprilisban vagy májusban megkezdi a palántázást. A vállalat illetékesei megnyugtatásul közölték, hogy minden óvintézkedést megtesznek, nehogy kísérleti anyaguk más gabonákkal keveredhessen.