2007. február. 19. 13:25 BBC Utolsó frissítés: 2007. február. 19. 13:25 Tech

A sífutás alapkövetelmény lehet az űrhajósoknak

A Holdra készülő asztronautáknak kötelezővé kéne tenni a sífutást, mint alapkészséget – állítja egy az Apolló misszióval a bolygón járt kutató.

© NASA
Harrison Schmitt, az 1972-es Apollo 17 misszió egyik tagja szerint sítalpakon gyorsabban, nagyobb területet bejárva, könnyebben fedezhetnék fel a Hold felszínét az űrhajósok - írja a BBC.

Egy San Franciscóban, kutatók előtt tartott előadásában arról beszélt, hogy a sífutásnak köszönhetően gond nélkül, minimális energia-befektetéssel siklott az égitest ködös/poros felszínén.

A NASA 2020-ig bezárólag tervez embereket küldeni a Holdra.

„Sífutás közben, ha egyszer elkapod a ritmust, már csak tolnod kell magad a hóban. A Holdon az a különbség, hogy nem csúszol, hanem siklasz a felszínen" - magyarázta Schmitt.

Dr. Schmitt az American Association for the Advencement of Science éves találkozóján elmondta: „mivel a Holdon a gravitáció a földinek a hatoda, az asztronautáknak nincs szüksége sílécekre.

„Az űrhajósok használhatnak síbotot az egyensúlyuk megőrzésére, más azonban nem szükségeltetik” – mondta Schmitt, az eddigi egyetlen tudós, aki már landolt a Holdon.

„Megállásnál egyszerűen leszúrja a botját a Holdon síelő űrhajós a porba, és meg is állt.” A Holdat fedő kőtörmelék ugyanis annyira puha, hogy bármit könnyen bele lehet szűrni”.

Schmitt javaslata személyes tapasztalatain alapul. Állítása szerint, 10-12 kilométer per órás sebességgel volt képes „száguldani” s ezzel az eddigi leggyorsabb ember lehetett az égitesten.

Állítása szerint annak idején megpróbálta rávenni két másik kollégáját, Eugene Cernant és Ronald Evanst, hogy vegyenek néhány sileckét még a felkészülés során, ők azonban jobban bíztak a „nyuszi technikában”, vagyis páros lábbal ugráltak a Holdon történő előrehaladáshoz.

Schmitt azonban úgy véli, a jövő kutatói számára hasznos lehet az elképzelése, különösen, ha vészhelyzetben gyorsan helyzetváltoztatás szükségeltetik. Ennek kivitelezésére, rugalmasabb szkafanderek fejlesztését javasolja. Szerinte a Hold kolonizálása során a pionírok számára is kiváló szórakozást nyújthat a síelés, különösen az égitest keleti, hegyes részein, a Serenity-tenger környékén. „Kiváló lesiklópályák lehetnek arrafelé” – teszi hozzá.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.