2007. január. 12. 17:46 MTI Tech

Felfedezték az influenza halálos titkát

Az influenza A vírus a kutatók szerint egy molekuláris fegyverrel betegíti meg az embereket. Hasonló támadási stratégiát eddig az AIDS kórokozójánál tapasztaltak a tudósok.

A németországi Braunschweigben lévő Helmholtz-központ, és az erlangeni egyetem közös kutatásai során alaposan megvizsgálták az influenza A vírus felépítését, és úgy találták, hogy a PB1-F2 nevű fehérje felelős a kórokozó fertőző hatásáért. Ez a protein ugyanis károsítja a sejtmembránokat, és így valószínűleg hozzájárul a sejtek elhalásához.
 
Lényeges, hogy egyéb betegséget okozó vírusoknál is nagyon hasonló funkciójú fehérjék vannak. A különböző vírusfertőzések tehát szinte azonos molekuláris alapokon játszódnak le.
 
Eddig úgy vélték, hogy az influenza A vírus nagyon egyszerű felépítésű, tíz különböző fehérjéből áll, miközben a baktériumok több száz fehérjéből vannak, az emberi test pedig több tízezer fehérjéből épül fel. Közben azonban a kutatók egy újabb fehérjét is találtak az influenza vírusban, éppen a PB1-F2-t. Feltételezik, hogy ennek éppen az a feladata, hogy sejteket öljön, és így harcoljon a gazdaszervezet ellen, amelybe betelepült.
 
A német tudósok vizsgálatai kimutatták, hogy ez a molekula elpusztítja a sejtmembránokat, különösen a mitokondriumokét, amelyek energiával látják el a sejteket. Sajátos módon hasonló fehérjéket az AIDS kórokozójánál, a HIV vírusnál, valamint a leukémia kiváltójánál találtak. Amennyiben ezek a vírusok valóban közös mechanizmusokkal fertőznek, akkor az orvostudomány és a gyógyszerészet egy napon ugyancsak nagyon hasonló stratégiával léphet fel ellenük - írja a Die Welt internetes verziója.
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.