2007. január. 10. 13:46 MTI Utolsó frissítés: 2007. január. 10. 13:56 Tech

Vérvizsgálattal észlelhető az infarktus és a memóriaromlás

Egy olcsó teszttel kiszűrhetők azok a szívbetegek, akiknél a legnagyobb az infarktus vagy a stroke kockázata - írják az Amerikai Orvosi Szövetség (AMA) e heti kiadványában. Egy egyszerű vérvétel pedig fényt deríthet az idős emberek szellemi teljesítőképességében bekövetkezett változásokra - olvasható a Johns Hopkins egyetem honlapján.

Csaknem ezer pácienst vizsgáltak három éven át, és a teszttel bizonyos aminosavak kombinációjának (NT-proBNP) szintjét mérték, amely összefüggésben áll a szívműködéssel.
 
A kutatók azt találták, hogy akiknek a vérében ez az anyag a legnagyobb mennyiségben van jelen, azoknál nyolcszor nagyobb az infarktus, a stroke és a hasonló megbetegedések veszélye.
 
A tesz áttörést hozhat a szívbetegségek súlyos kimenetelének megelőzésében - állítják a kutatók. Az Egyesült Államokban mintegy 71 millió szívbeteg él, és az új vérvizsgálat 20-40 dollárba (3900-7800 forint) kerülne.

A John Hopkins egyetem szakemberei pedig 96, idősotthonban élő, 60-92 közötti férfi és nő húgysavszintjét határozták meg. A húgysav szintjéből általában a vese működésére szoktak következtetni. A Yale Egyetem kutatóival közösen végzett vizsgálat azt mutatta ki, hogy azok az idős résztvevők, akiknél magas volt a húgysav szintje (vagy a normális tartomány felső határértéke közelében volt), alacsony pontszámot értek el azokon a szellemi teljesítőképességet mérő teszteken, amelyek az agyműködés gyorsaságát, a verbális és munkamemóriát figyelik.
 
A magas húgysav-szint akkor is összefüggést mutatott a kognitív problémákkal, ha a kutatók kiküszöbölték az életkor, nem, testsúly, iskolázottság, cukorbetegség, magas vérnyomás, dohányzás és alkoholfogyasztás esetleges zavaró hatásait. A szakemberek szerint eredményeik arra utalnak, hogy azok az idősek, akinek a húgysav-szintje a normális tartomány felső határán van, lassabban dolgozzák fel az információkat, beszéd-, és memóriazavaraik lehetnek.

Az alapellátásban dolgozó orvoskollégáknak ezért azt javasolják, hogy kérdezzenek rá bármilyen szellemi teljesítmény-romlásra azon betegeiknél, akik húgysavszintje magas, és akik memóriaromlásról számolnak be, azoknál végezzék el a tesztet.

A kutatók egyelőre nem tudják pontosan, hogy az emelkedett húgysavszint miként hat negatívan a szellemi teljesítményre. Korábbról ismert megfigyelés azonban, hogy a vesebetegek kognitív funkciói jelentősen gyengülnek. A szakemberek a hatásmechanizmus felmérésén túl a jövőben azt szeretnék vizsgálni, hogy vajon a húgysavszintet csökkentő gyógyszerek javíthatnak-e a szellemi teljesítményen.

Hirdetés