2007. január. 03. 16:15 MTI Utolsó frissítés: 2007. január. 03. 16:15 Tech

Telep nélküli szívritmus szabályozót fejlesztenek

Egy testbe ültethető és a testmozgás hatására elektromos áramot előállító, a szívritmus-szabályozókhoz szükséges telepeket nélkülözhetővé tévő mikro generátor kifejlesztését félmillió fonttal támogatja a brit kereskedelmi és ipari minisztérium.

A mozgás termeli az energiáját
A "Technology Programme" keretében nyújtott támogatás csak a költségek felét fedezi, a másik felét magánvállalatok adják össze.
 
A SIMM (self-energizing implantable medical micro system - energia-önellátó beültethető orvosi mikro rendszer) projektet  David Hatherall, a dél-walesi Zarlink Semiconductor munkatársa vezeti. A csoport hat, konzorciumba tömörült vállalat kutatóit tömöríti, akik két éves fejlesztő munkával el akarják készíteni a prototípust.
 
Az emberi testbe ültetett szívritmus-szabályozókat, vagy más néven pacemakereket véges élettartamra tervezik, és ha a beépített áramforrásuk kimerül, 7-10 évenként csak újabb operációval lehet elemet cserélni. Egy átlagos elemcsere 10 ezer fontos költséggel járó, altatásban végzett operációt igényel, ami a kellemetlenségen túl kockázatot is jelent a betegnek.
 
A telep mérete és élettartama minden beültetett készüléknél gondot okoz. Számtalan orvosi szerkezetet azért nem lehet beültetni az emberi testbe, mert nagy az energiaigénye. Ilyenek a vizeletürítő szelepek, a gyógyszer-adagoló rendszerek, a rádióadós mérőműszerek, vagy például a retina implantátumok. A SIMM projekt célja ezért az is, hogy százszorosára növelje a jelenleg telepekkel biztosítható áramellátást.
 
A tervezett berendezés nem csak szívritmus szabályozóknál, elektromos defibrillátoroknál, hanem mindenféle testbe ültetett elektromos szerkezetnél hasznos lehet. A betegek életminőségét jelentősen javítja, ha nem kell folyton arra gondolniuk, mikor kell majd elemet cserélni a beültetett készülékben - adta hírül a BBC brit közszolgálati műsorszóró a honlapján.