A jövőben együttműködik a Microsoft és a Novell
Az eddig külön hajóban evező Microsoft és a szabad forráskódú Linux egyik élharcosának számító Novell együttműködéséről döntött a két cég vezetése, ahogy ők mondják mindent alárendelve a felhasználói igényeknek.
A Microsoft és a Novell széles körű üzleti és műszaki megállapodást jelentett be, amelynek célja a két vállalat termékeinek jobb együttműködését biztosító megoldások fejlesztése, értékesítése és támogatása. A megállapodás értelmében a két cég ügyfeleinek a megfelelő termékekre vonatkozó szabadalmi védelmet biztosítja, mindezt legalább 2012-ig. Az új modell az ügyfelek számára eddig nem tapasztalt választási lehetőséget és rugalmasságot jelent, mivel tovább javítja a Windows és Linux rendszerek közötti együttműködést.
„Mindannyiunkat meglepetésként érte a Novellel induló együttműködésünk, melynek hátterében egyértelműen az a trend húzódik meg, hogy a hardvergyártók nem csak az asztali gépek, de a szerverek szintjén is mindinkább igénylik az interoperábilitást és a különböző platformok közti átjárhatóságot” – mondta Vityi Péter a Microsoft Magyarország vezérigazgatója az együttműködés bejelentése kapcsán tartott sajtótájékoztatón.
Szittya Tamás a Novell hazai vezérigazgatója szerint cégüknek nagy előny, hogy a vevőik által legtöbbször feltett kérdésre, miszerint: Hogyan fog együttműködni Linux Suse alapú szerverem a Windowsal?, az eddigieknél megnyugtatóbb és konkrétabb választ tudnak adni, melyhez konkrét terméktámogatás társul.
„Várakozással tekintünk a Novellel kezdett együttm ű ködésre, hiszen az ő erősségük a vegyes forráskódú megoldások területe. Szabadalmi problémáink megoldásával együttes er ő vel koncentrálhatunk a virtualizáció és a webes szolgáltatások felügyeletének területeire, így vállalataink és ügyfeleink számára új lehet ő ségeket teremthetünk” – írta Steve Ballmer a Microsoft közleményében.
A megállapodással a Novell megerősíti egyértelm ű vezet ő szerepét a Linux és a nyílt forráskódú szoftverek szállítói között, a vegyes forráskódú környezetek terén. A Microsoft hivatalosan a SUSE Linux Enterprise rendszert ajánlja azoknak az ügyfeleknek, akik a Windows mellett Linux megoldásokat is szeretnének használni. Emellett a Microsoft a SUSE Linux Enterprise Server frissítésére és támogatására felhasználható kuponokat juttat el ügyfelekhez, akik így használhatják a Linux szabadalmi szempontból védelmet élvez ő verziójának el ő nyeit.
„Az informatikai vállalatok gyakran követelik meg ügyfeleikt ő l, hogy igazodjanak hozzájuk. Ma mi igazodunk ügyfeleink igényeihez” – mondta Ron Hovsepian, a Novell elnök-vezérigazgatója. „A Microsoft és a Novell segítségével az ügyfelek kihasználhatják mindkét vállalat termékeinek el ő nyeit vállalati infrastruktúrájuk igényeinek megfelel ő en. Egyetértünk abban, hogy üzleti és szabadalmi szerz ő déseinknek köszönhet ő en kiemelt szint ű együttm ű ködést kínálhatunk, és garantáljuk, hogy mindkét vállalat támogatja e megoldásokat”– tette hozzá Hovsepian.
A két vállalat közös kutató-fejlesztő központot is létrehoz, ahol a Microsoft és a Novell m ű szaki szakért ő i az ügyfelekkel és a közösséggel együttm ű ködve olyan új szoftvermegoldásokat fejlesztenek és tesztelnek, amelyek támogatják ezeket a technológiákat.
A két cég együttműködésének három fő területe a virtualizáció, webes szolgáltatások a fizikai-, és a virtuális kiszolgálók kezelésére és a dokumentumformátumok kompatibilitásának kérdése.
A virtualizáció mint az iparág egyik legfontosabb trendje, az egyik módszere a gyorsan növekvő szerverterhelés enyhítésének és a többféle kiszolgáló alkalmazás konszolidálásának és egyszerű kezelésének. A Microsoft és a Novell közösen dolgoznak ki virtualizációs megoldásokat Linux és Windows platformra.
A webes szolgáltatások és szolgáltatás-orientált architektúrák továbbra is az egyik meghatározó többletértéket jelentik, amelyet a szoftvervállalatok közvetítenek ügyfeleik felé. A Microsoft és a Novell azon dolgozik a jövőben, hogy az ügyfelek könnyebben felügyelhessék heterogén Windows és SUSE Linux Enterprise környezeteiket.
A két cég arra is összpontosít, hogy javítsa az irodai alkalmazáscsomagok együttm ű ködését, valamint, hogy az OpenOffice és a Microsoft Office rendszerek felhasználói megoszthassák dokumentumaikat, és lépéseket tesznek annak érdekében, hogy elérhet ő vé tegyék az Open XML és az OpenDocument formátumok közötti együttm ű ködést biztosító adatfordítási megoldásokat.
„Az együttm ű ködés eredményeképpen az ügyfelek Windows rendszereken virtualizált Linux, illetve a Linux rendszereken virtualizált Windowst futtathatnak” – mondta Jeff Jaffe, a Novell ügyvezet ő alelnöke és m ű szaki igazgatója. „Az ügyfelek folyamatosan érdekl ő dnek aziránt, hogy a virtualizáció segítségével hogyan konszolidálhatják a több operációs rendszert futtató kiszolgálóikat.
„A Microsoft és a Novell mai bejelentése jelent ő s mérföldk ő a Linux bevezetésének történetében” – mondta Stuart Cohen, az Open Source Development Labs. vezérigazgatója. „Azzal, hogy a Microsoft az együttm ű ködést választotta, elismeri azt, hogy a nyílt forráskód kulcsfontosságú szerepet játszik a vállalati informatikai infrastruktúrában.