Autófényszóró a műtőben
Az autókban használatos xenon fényszórót akarnak alkalmazni egyes műtéteknél lézerszike helyett izraeli tudósok, mert így jelentősen csökkenteni lehet a költségeket.
A lézerszikét rákos sejtek, vagy szövet eltávolításánál használják. A xenon lámpákat eddig a nagy teljesítményű gépkocsiknál használták, és most az új technológia révén a drága műszerek a fejlődő országokban is hozzáférhetővé válhatnak az orvosok számára - olvasható a New Scientist című brit lapban.
A Ben Gurion egyetem egyik kutató csoportja először napenergiával működő sebészeti eszköz kifejlesztését tűzte ki célul. A fejlesztés alapvetően sikeresnek bizonyult, a napi gyakorlatban azonban nem nagyon praktikus az a készülék, amely csak napsütésben működik. A megfelelő alternatívákat keresve bukkantak rá a különlegesen nagy fényerejű xenonlámpákra.
"Ezeknek elég nagy a fényereje ahhoz, hogy a megfelelő energiasűrűséget elérjük velük" - nyilatkozta Jeffrey Gordon, a csoport vezetője.
A kutatók reflektor segítségével egy 150 wattos lámpa fényét összpontosították, majd egy üvegszálba vezették, és ezt az összpontosított fényt irányították a megfelelő helyre. A rendkívül nagy energiasűrűségnek köszönhető, hogy az üvegszál végén kilépő fény alkalmas volt arra, amire a lézer, vagyis a szövet eltávolítására.
A lézerkészülékek sokkal drágábbak, mint az új eljárásban használtak, vagyis az új technológiában üzleti fantázia is van. Egy szingapúri vállalkozás azt tervezi, hogy a technológiát hamarosan kereskedelmi változatban is a piacra dobja, hiszen ebben a verzióban az elektromos energiát napelemekkel lehetne előállítani és akkumulátorban tárolni, mondja a professzor. Ez a rendszer pedig tökéletesen alkalmas lenne a világtól elzárt, távoli régiókban is arra, hogy az orvosok dolgozzanak vele - írta a New Scientist.